Vücut Disforisi (Vücut Dismorfik Bozukluğu) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Vücut Disforisi (Vücut Dismorfik Bozukluğu) nedir, neden meydana gelir? Vücut disforisinin belirtileri, tedavisi seçenekleri nelerdir?

Çoğu insan vücudunun beğenmediği kısımlarına sahip olsa da, beden dismorfik bozukluk (BDD), insanların hafif bir kusur veya var olmayan bir vücut “kusuru” ile takıntılı hale geldiği bir psikiyatrik bozukluktur. Sadece aynaya bakmanın ve burnunuzu beğenmemenin veya uyluklarınızın büyüklüğünden rahatsız olmanın ötesine geçer. Bunun yerine, günlük yaşamınıza müdahale eden bir saplantıdır.

ayna kız

Kaynak: pixabay.com

Tipik olarak, diğer insanlar BDD’li kişinin düşündüğü “kusuru” göremezler. İnsanlar kaç kez onlara iyi göründüklerine veya kusur olmadığına dair güvence verseler de, BDD’li kişi sorunun var olmadığını kabul edemez.

Semptomlar

BDD’li kişiler en çok yüzlerinin veya başlarının burun kısımları veya akne varlığı gibi kısımlarından endişe duyarlar. Bununla birlikte, diğer vücut kısımlarına da odaklanabilirler.

 • gerçek veya algılanan vücut kusurlarını takıntı haline getirmek
 • bu kusurlar dışındaki şeylere odaklanma zorluğu
 • kendine güvensiz olmak
 • sosyal durumlardan kaçınmak
 • işte veya okulda yoğunlaşan sorunlar
 • plastik cerrahi aramaya kadar değişebilen kusurları gizlemek için tekrarlayan davranış
 • takıntılı ayna kontrolü veya aynalardan tamamen kaçınmak
 • zorlayıcı davranış, örneğin deri yolma (sıyrılma) ve sık sık kıyafet değiştirme

Cinsiyet disforisinin vücut disforisinden farkı

Vücut disforisi, cinsiyet disforisi ile aynı şey değildir. Cinsiyet disforisinde, kişi doğumda atandığı cinsiyetin (erkek ya da kadın) özdeşleştiği cinsiyet olmadığını hisseder.

Cinsiyet disforisi olan kişilerde, özdeşleşmedikleri cinsiyetle ilişkili vücut parçaları onları sıkıntıya sokabilir. Örneğin, kendisini kadın olarak tanımlayan ancak erkek cinsel organı ile doğmuş bir kişi, cinsel organlarını kusur olarak görebilir ve bu onu yoğun bir sıkıntıya sokabilir. Cinsiyet disforisi olan bazı kişilerde BDB de olabilir, ancak BDD’ye sahip olmak, aynı zamanda cinsiyet disforisine sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Advertisement

Nedenleri

Araştırmacılar BDD’ye neyin sebep olduğundan emin değiller. Aşağıdakilerden herhangi biriyle ilgili olabilir:

Çevresel faktörler

Görünüşe veya diyete yoğun bir şekilde odaklanan ebeveynler veya bakıcılar ile bir evde büyümek, bu durum için riskinizi artırabilir.
BDD aynı zamanda taciz ve zorbalık geçmişi ile ilişkilendirilmiştir.

Genetik

Bazı araştırmalar, BDD’nin ailelerde görülme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bir çalışma, BDD’li kişilerin yüzde 8’inin de bununla teşhis edilen bir aile üyesine sahip olduğunu buldu.

Beyin yapısı

Bazı insanlarda beyin anormalliklerinin BDD’ye katkıda bulunabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Vücut dismorfik bozukluk nasıl teşhis edilir?

BDD, bir tür obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ve ilgili bozukluklar olarak Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabına (DSM) dahil edilmiştir. BDD sıklıkla sosyal anksiyete veya bir dizi başka ruhsal bozukluk olarak yanlış teşhis edilir. BDD’li insanlar sıklıkla başka anksiyete bozuklukları da yaşarlar.

BDD teşhisi konulabilmesi için, DSM’ye göre aşağıdaki semptomları göstermelisiniz:

Advertisement
 • Günde en az bir saat fiziksel görünümünüzdeki bir “kusur” ile meşgul olma.
 • Deri toplama, giysilerini defalarca değiştirme veya aynaya bakma gibi tekrarlayan davranışlar.
 • “Kusur” a olan saplantınız nedeniyle işlev görme yeteneğinizde önemli bir sıkıntı veya aksama.

Kilo, sizin “kusurunuz” olarak algılanıyorsa, önce bir yeme bozukluğu ekarte edilmelidir. Bununla birlikte, bazı insanlara hem BDD hem de yeme bozukluğu teşhisi konur.

ayna kız

Kaynak: pixabay.com

Tedavi seçenekleri

Muhtemelen bir tedavi kombinasyonuna ihtiyacınız olacak ve sizin için en uygun planı bulmadan önce sizin ve doktorunuzun tedavi planınızı birkaç kez ayarlamanız gerekebilir. Tedavi ihtiyaçlarınız da zamanla değişebilir.

Terapi

Yardımcı olabilecek bir tedavi, bilişsel davranışçı terapiye odaklanan yoğun psikoterapidir. Tedavi planınız, özel seanslara ek olarak aile seanslarını da içerebilir. Terapinin odak noktası kimlik oluşturma, algılama, öz saygı ve öz değerdir.

İlaç tedavisi

BDD için birinci basamak tıbbi tedavi, fluoksetin (Prozac) ve essitalopram (Lexapro) gibi serotonin geri alım inhibitörü (SRI) antidepresanlardır. SRI’lar obsesif düşüncelerin ve davranışların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Çalışmalar, SRI alan kişilerin yaklaşık üçte ikisi ila dörtte üçünün BDD semptomlarında yüzde 30 veya daha fazla azalma yaşayacağını göstermektedir.

Cerrahi BDD semptomlarını tedavi edebilir mi?

BDD’li kişilere kozmetik estetik cerrahi önerilmez. BDD’yi tedavi etme olasılığı düşüktür ve hatta bazı insanlarda semptomları daha da kötüleştirebilir.

Bir literatür taramasından elde edilen sonuçlar, kozmetik cerrahiyi takiben BDD’li kişilerde kötü sonuçlar gösterdi. Araştırmacılar, BDD’li kişilerin estetik nedenlerle kozmetik cerrahi yaptırmanın bile tehlikeli olabileceği sonucuna vardı. Başka bir çalışma, burun estetiği veya burun ameliyatı geçiren BDB’si olan kişilerin, benzer bir ameliyat geçiren BDD’si olmayanlara göre daha az tatmin olduğunu buldu.

Araştırmacıların BDD hakkında hala anlamadıkları çok şey var, ancak eğitimli bir profesyonelden tedavi almak önemlidir. Bir tedavi planı ile siz ve doktorunuz durumunuzu yönetebilirsiniz.


Leave A Reply