Westminister Sarayı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İngiltere’nin dünyaca ünlü parlamento binası olan Westminister Sarayı ile ilgili olarak genel bilgiler aşağıdaki sayfada yer almaktadır.

Westminister Sarayı

Westminister Sarayı Hakkında Bilgi

Westminister Sarayı Parlamento Binası olarak da bilinir, Londra’nın Westminster ilçesinde, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın yasama organının toplandığı yer. Canute döneminde (1016-35) burada bir kraliyet sarayının bulunduğu söylenirse de, William Fitzstephen’ın “benzersiz” olarak nitelediği yapı Aziz Edward (1042 – 1066) tarafından yaptırılmış, I. William (Fatih) ( 1066-87) tarafından genişletilmişti.

Büyük hasara yol açan 1512 yangınından sonra kraliyet konutu olarak kullanılmadı. Önceleri Westminster Abbey’nin papazlar meclisi bölümünde toplanan Avam Kamarası 1547’den sonra St. Stephen Şape-li’nde toplanmaya başladı. Lordlar Kamarası sarayın başka bir bölümünde toplanırdı. 1834’te tarihsel Westminster Hail ve St. Stephen Şapeli dışında bütün saray yandı.

Günümüzdeki Parlamento yapılarının tasarımını Sir Charles Barry, A. W. N. Pugin’in de yardımıyla yaptı. Üslup olarak gotik canlandırmacılık benimsendi. 1840’ta başlayan yapım çalışmaları 1867’de tamamlandı. II. Dünya Savaşı sırasında bir hava saldırısında yanan Avam Kamarası onarılarak 1950’de yeniden açıldı. Günümüzde Lordlar Kamarası 29,5 m uzunluğunda süslemeli bir salonda, Avam Kamarası ise 21 m uzunluğunda bir salonda toplanır. Güneybatıdaki Victoria Kulesi 102 m yüksekliğindedir. 100 m yüksekliğindeki Saat Kulesi, Big Ben adlı 13 tonluk çanıyla ünlüdür.

Advertisement

Leave A Reply