Wilfred Owen Kimdir?

0
Advertisement

Wilfred Owen kimdir ve ne yapmıştır? Wilfred Owen hayatı, biyografisi, eserleri ve şiirleri hakkında bilgi.

Wilfred Owen Kimdir?

Wilfred Owen; (d. 18 Mart 1893, Oswestry, Shropshire, İngiltere – ö. 4 Kasım 1918, cephede, Fransa), savaşa karşı çıkan yapıtlarıyla tanınmış İngiliz şairdir. Şiirlerindeki teknik yenilikler, özellikle de asonans kullanımıyla 1930’ların şiirinde etkili olmuştur.

Birkenhead Enstitüsü’nde öğrenim gördükten sonra Londra Üniversitesi’ne girdi. 1913’te geçirdiği bir hastalıktan sonra Fransa’ya yerleşti. Bordeaux yakınlarında öğretmenlik yaparken, bir yandan da hiç yayımlanmayan “Minor Poems -in Minor Keysby a Minor” adlı kitabı üzerinde çalıştı. Keats’i örnek aldığı, çoğu oldukça iddialı bu ilk şiirlerde, şiiri bir zanaatçı gibi işlediği görülür.

1915’te Sanatçılar Bölüğü ne girdi. Cephede yaşadıkları, şiirinin hızla olgunlaşmasında önemli bir rol oynadı. Ocak 1917’den sonra yazdığı, savaşın acımasızlığına duyduğu öfkeyi ve “sığır gibi ölenler”e karşı duyduğu acımayı dile getirdiği şiirlerinde eşine az rastlanır bir betimleme gücü görülür. Owen Haziran 1917’de çürüğe ayrıldı. Edinburgh yakınlarındaki bir hastanede tedavi gördüğü sırada, savaşla ilgili düşüncelerini paylaşan ve şiirlerine ilgi duyan şair Sigfried Sassoon’la tanıştı. Sassoon’un şiirlerini okumak ve kendi yapıtlarını onunla tartışmak, Owen’in şiir anlayışında ve üslubunda büyük değişikliklere yol açtı. Ağustos 1918’de bölük komutanı olarak Fransa’ ya döndü ve Askeri Haç’la ödüllendirildi. Ateşkesten bir hafta önce öldürüldü.

Ölümünden sonra Sassoon’un yayımladığı tek ciltlik yapıtı Poems (Şiirler), İngiliz edebiyatının en dokunaklı savaş şiirlerini içerir. C. Day-Lewis’in yayıma hazırladığı toplu şiirleri 1964’te, erkek kardeşi William Harold Owen ve J. Bell’in yayıma hazırladığı toplu mektupları 1967’de, W. H. Owen’ in yazdığı Journey from Obscurity (Belirsizlikten Yolculuk) adlı yaşamöyküsü 1963-65 arasında yayımlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply