William Halsey Jr. Kimdir? Amerikalı Donanma Amiralinin Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

William Halsey Jr. kimdir? İkinci Dünya Savaşı esnasında Japonya’ya karşı kazandığı zaferler ile ünlü bir amiral olan William Halsey Jr. hayatı ve askeri kariyeri.

William Halsey Jr.

William Halsey Jr. (Kaynak: wikipedia.org)

William Halsey, Jr.; (1882-1959), İkinci Dünya Savaşı’nın birçok savaşında Japonları yenen ve Müttefiklerin zaferini sağlamada hayati bir rol oynayan Amerikan filo amirali. New Jersey Elizabeth’te NJ, 30 Ekim 1882’de doğdu. ABD Deniz Harp Okulu’ndan 1904’te mezun oldu.

Asteğmen olarak Halsey, denizcilik kariyerine “Mizzy” USS Missouri’de başladı. Dünya Savaşı’nın sonunda amiral gemisi, resmi Japon teslimiyetinin imzalandığı “Mighty Mo” olan bir başka Missouri idi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında devriye ve konvoy eskort görevi yapan muhriplere komuta etti ve Donanma Haçı aldı. I. ve II. Dünya Savaşları arasında sırasıyla muhrip gruplarına, uçak gemisi Saratoga’ya, Pensacola, Fla.’daki deniz hava istasyonuna, gemi gruplarına ve uçak gruplarına komuta etti. 1933’te Deniz Harp Okulu’na ve 1934’te Kara Harp Okulu’na katıldı. 52 yaşında bir deniz havacısının kanatlarını kazandı.

II. Dünya Savaşı

Japonlar 7 Aralık 1941’de Hawaii, Pearl Harbor‘a saldırdığında, o zamanlar uçak gemisi USS Enterprise’da bayrağıyla koramiral olan Halsey, Wake Island’a uçak teslim ettikten sonra Pearl Harbor’a gidiyordu. 1942’nin başlarında, Gilberts ve Marshalls’deki Japon adalarına baskınlar yaptı ve Şubat ayında Wake’e saldırdı. Bu iki baskındaki cesareti için Üstün Hizmet Madalyası aldı. 18 Nisan 1942’de, Tokyo’nun bombalanması için Yarbay James H. Doolittle’ın Ordu B-25 bombardıman uçaklarını fırlatan hava gemisi gemisi USS Hornet, Halsey’in görev gücü tarafından Tokyo’nun 800 mil (1.300 km) yakınına kadar eşlik edildi.

Halsey, Ekim 1942’de komutan, Güney Pasifik Kuvvetleri ve Güney Pasifik Bölgesi olarak atandı ve Kasım ayında amiralliğe terfi etti. Kuvvetleri, Santa Cruz, Guadalcanal ve Solomons’ta Japonları yendi, Japon deniz gücüne saldırdı ve Solomon adalarını işgal etti.

Advertisement

16 Haziran 1944’te Üçüncü Filo’nun komutasını aldı ve Batı Pasifik Görev Kuvvetleri komutanı oldu. Yeni güçleri eski sloganına uygundu: “Sert vur, hızlı vur, sık vur.” Halsey yönetiminde, Üçüncü Filo, orta Filipinler‘deki kara tabanlı hava kuvvetlerine ilk uçak gemisi saldırısını gerçekleştirdi; Palau adalarındaki Peleliu ve Angaur’a yönelik saldırıları destekledi; Leyte, Mindoro ve Luzon’da General Douglas MacArthur’u destekledi; ve Okinawa’ya ilk uçak gemisi saldırısını yaptı.

Amiral Halsey’in tuzlu, kavgacı konuşması ve cömert doğası onu adamları ve halk arasında popüler kılmıştır. Savaş sırasında gazeteler ona “Boğa” lakabını verdi. Kaptanları, düşmanı bulup savaşması dışında ne bekleyeceklerini asla bilemediler. Hatalı istihbaratın bir sonucu olarak, Ekim 1944’te Filipinler’in kuzeydoğusunda bir Japon yem filosunu kovaladı ve Yedinci Filo’yu Leyte Körfezi Savaşı’nda geçici olarak sayıca fazla bıraktı. Bununla birlikte, bu savaş Japonya’ya (4 uçak gemisi ve Halsey tarafından batırılan bir savaş gemisi dahil) tarihteki bir deniz savaşında herhangi bir Heet’in maruz kaldığından daha fazla hasara mal oldu.

Bundan sonra Halsey, Okinawa harekâtının son aşamalarını destekledi, Tokyo’yu vurdu, Temmuz 1945’te Honshıı ve Ilokkaido’ya saldırdı ve 15 Ağustos 1945’teki ateşkese kadar Japon anavatanına çekiçlemeye devam etti, ardından gemisinde teslim oldu. 2 Eylül 1945’te amiral gemisi.

Halsey, Aralık 1945’te filo amirali olarak yemin etti ve 16 Ağustos 1959’da Fishers Island, NY’deki ölümüne kadar New York’ta ikamet etti.


Leave A Reply