William Osler Kimdir?

0
Advertisement

William Osler kimdir ve ne yapmıştır? William Osler hayatı, biyografisi, tıp alanındaki çalışmaları ve bilime katkıları nelerdir, hakkında bilgi.

William Osler Kimdir?

Wiliam Osler Çocukluğu ve Gençliği

Wiliam Osler 12 Temmuz 1849’da Kanada’nın batısındaki Bond Head’de doğdu. Osler’in babası bir deniz subayıydı (Kraliyet Donanması’ndaki eski Teğmen) ve dayısı bir deniz sağlık subayıydı.

1857’den sonra, William Ontario, Dundas’ta büyüdü. Osler, Weston Ontario’daki orijinal Trinity College School’a gitti. Genç Osler, babasının Anglikan bakanlığına üye olma yolundaki hayallerini takip etti ve bu nedenle 1867 sonbaharında Toronto’daki Trinity College’a gitti.

Zamanla William tıp alanına büyük ilgi duydu. Bakan olma hayalini bir kenara bıraktı. Tıpa olan ilgisi, William’ın Toronto Tıp Okulu’na kaydolmasını sağlamıştır.

William kısa bir süre sonra Montreal’deki McGill Üniversitesi Tıp Fakültesinde MDCM programına devam etmek üzere Toronto Tıp Okulu’ndan ayrıldı. 1872’de MDCM olarak bilinen tıp derecesini aldı.

Advertisement

William Osler

Kariyeri

William, lisansüstü eğitimi almak için Avrupa’ya gitti. 1874’te Osler, McGill Üniversitesi Tıp Fakültesinde profesör oldu. Sonrasında ilk dergi kulübünü yarattı. 1884’te William’ın Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nde Klinik Tıp Başkanı olması istendi.

1885 yılında bilimsel ve uygulamalı tıp dünyasında gelişmelerin yürütülmesinde yer alan bir tıp topluluğu olan Amerikan Doktorlar Derneği’ni kurdu. William, 1889’da, ‘Aequanimitas’ olarak adlandırılan doktorlar tarafından büyük bir veda onuru aldıktan sonra Philadelphia’dan ayrıldı.

William Osler, 1889’da Baltimore, Maryland’deki yeni Johns Hopkins Hastanesinin ilk Başhekimi oldu. Bundan kısa süre sonra 1893’te, ilk tıp profesörü olduğu Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kurdu.

William Osler, iyi bilinen bir klinisyen, insan ve öğretmen olmak için çok çalıştı. Çalışma alanı geniş ve çeşitliydi. Osler, 16 yıl kaldıktan sonra Hopkins hastanesinden ayrıldı.

William Osler, 1905’ten ölümüne kadar Oxford’daki Regius Tıp Kürsüsü’nü yürüttü. 1911’de çok önemli Lisansüstü Tıp Derneği’ne başladı ve ilk başkanı oldu. Aynı yıl Osler, Coronation Honors List’teki bir baronet ile tıp alanındaki üstün ve çeşitli katkılarından dolayı onurlandırıldı.

Advertisement

William Osler

Çalışmaları

Osler, tıp tarihinde devrim niteliğindeki değişiklikleriyle tanınıyor. Osler’in ana fikri, tedavi gören ile tedavi eden doktorlar arasında bir ilişki kurmaktı. Tıp ve tedavi alanında mükemmel bulguları ortaya çıkarmak için öğrencilerin öğrenmelerini, görmelerini ve konuşmalarını istedi. Osler’in fikirleri daha sonra dünyaya yayıldı.

Osler ayrıca üretken bir yazar olarak bilinir. McGill Üniversitesi’ndeki Tıp Fakültesi kütüphanesi, 1929’da faaliyete geçen Osler Tıp Tarihi Kütüphanesidir.

Osler önemli bir konuşmacıydı. Popüler bir gerontoloji uzmanıydı. Osler, 22 Şubat 1905 tarihinde “Sabit Dönem” başlıklı parlak bir konuşma yaptı. Osler’ın bu ünlü konuşması ile ünlü oldu ve basında konuştu.

Eserlerinden ‘Tıp İlkeleri ve Uygulaması’ çok ünlü oldu ve tıp öğrencileri için yararlı oldu. Sadece öğrenciler için değil, aynı zamanda klinisyenler için bir referans kitabı olarak da kabul edildi. Kitap çeşitli dillerde ve 2001 yılına kadar çeşitli basımlarda yayınlandı.

Mizahi Yönü

William Osler mizahi tarafı ile tanınırdı. Şakalarla dolu yürekli bir hayat sürmeyi çok severdi. Egerton Yorrick Davis’in hayali adı altında birçok mizahi eserin yazarıydı.

Ölümü

Osler, 29 Aralık 1919’da 70 yaşında öldü. Eşi Grace Ondan 9 yıl sonra öldü.

Diğer Katkılar

Osler, adını çeşitli hastalıklara ve semptomlara ödünç verdi. Birkaç bina Osler’in adını taşır. Bazıları şunlardır: – Tansiyon değeri olan Osler işareti, Osler-Vaquez hastalığı, Osler filali olan bir parazitik nematod olan filali.


Leave A Reply