WordPress’te Varsayılan Resim Ekleme Ayarları Nasıl Değiştirilir?

0
Advertisement

WordPress kullanmayan neredeyse kalmadı gibi bir şey. Ama bazı basit ayarları herkes bilemeyebilir. İşte o basit ama hayat kurtaran ayarlardan birisi.

Wordpress Logo

Kaynak : pixabay.com

Bir wordpress sites açtığınızda Varsayılan olarak, WordPress’teki resim yüklemeleri için görüntüleme ayarları normalde şu şekilde ayarlanır; Hizalama: Sol, Bağlantı: Medya Dosyası ve Boyut: Tam Boyut.

Bazı kullanıcılar için bu iyi, ancak daha da fazla kullanıcı için bu büyük sıkıntı, bir gönderiye her görüntü eklendiğinde bu varsayılan ayarları sürekli olarak tercih edilen ayarlara değiştirmek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Bu ayarları geçersiz kılmak için bir eklenti kullanabilirsiniz, ancak bu ayarları herhangi bir plugin kullanmadan rahatlıkla çözebilirsiniz. Bu yazımızda, eklenti kullanmadan WordPress’teki varsayılan resim ekleme, görüntüleme ayarlarının nasıl değiştirileceğini anlatacağız. Varsayılan resim ekleme ayarlarını dilediğiniz gibi değiştirebileceksiniz.

Varsayılan Resim Görüntüleme Ayarlarını Değiştirme

Varsayılan resim görüntüleme ayarlarını değiştirmek için WordPress kurulumunuzdaki temel seçenek ayarlarını geçersiz kılmanız gerekir. WordPress kurulumu esnasında çeşitli ayarları içeren gizli bir sayfa vardır, bu sayfaya erişmek için WordPress panelinizden giriş yapanız gerekiyor. Panelinize griş yaptıktan sonra aşağıdaki URL yolunu kullanmanız gerekir:

https://siteniz.com/wp-admin/options.php

LÜTFEN AKLINIZDA BULUNDURUN: “siteniz.com” u alan adınızla değiştirdiğinizden emin olun.

Advertisement

UYARI: Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu sayfadaki diğer ayarları değiştirmeyin, ciddi hasarlar verilebilir. Options.php sayfasında herhangi bir değişiklik yapmayı denemeden önce yedekleme yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Wordpress Resim Ayarları

Varsayılan Resim Görüntüleme Ayarlarını Değiştirme

Artık WordPress seçenekleri sayfasını bulduğunuza göre, aşağıdaki 3 ayarı aramanız gerekecek:

Varsayılan Resim Görüntüleme Ayarları

1. Hizalama – image_default_align

Bu ayar normalde “Sol” olarak ayarlanan varsayılan hizalama seçeneğini değiştirir. Bu ayarı güncellemek için, aşağıdaki mevcut seçeneklerden birini girmeniz yeterlidir.

Mevcut seçenekler:

Advertisement

left
right
center
none

2. Bağlantı – image_default_link_type

Bu ayar normalde “Medya Dosyası” olarak ayarlanan varsayılan ek bağlantı seçeneğini değiştirir. Bu ayarı güncellemek için, aşağıdaki mevcut seçeneklerden birini girmeniz yeterlidir.

Mevcut seçenekler:

media file
attachment page
custom URL
none

3. Boyut – image_default_size

Bu ayar normalde “Tam Boyut” olarak ayarlanan varsayılan ek boyutu seçeneğini değiştirir. Bu ayarı güncellemek için, aşağıdaki mevcut seçeneklerden birini girmeniz yeterlidir.

Mevcut seçenekler:

thumbnail
medium
large
full-size

Sorun giderme

Bu yazıyı okuduktan sonra eğer ki yine sorun yaşıyorsanız lütfen yazımızı tekrar okuyup tekrar deneyin, eğer hala işe yaramazsa lütfen bize aşağıda bir yorum bırakın. Sizlere en kısa zamanda cevap vereceğiz. Lütfen bu yazı ile ilgili sorunlarınızla ilgili bize e-posta göndermeyin, yalnızca yorumlara yanıt verilecektir.

Advertisement


Leave A Reply