Yahudi Soykırımı Hakkında Bilgi

0

Yahudi Soykırımı (katliamı) kim tarafından, ne zaman ve neden yapılmıştır? Yahudi Soykırımı, Hitler hakkında bilgi.

yahudi-soykirimiYahudi soykırımı, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi partisinin milyonlarca Museviyi korkunç şekilde katletmesi olayına verilen isimdir.

İkinci dünya savaşı arasında Nazi partisi Almanya’da iktidara geldi. Bu parti, güçsüz yönetimin, yoksulluğun ve işsizliğin fazla olduğu bir dönemde güçlü yönetim sözü vererek geniş kitlelerin desteğini kazandı. Naziler başa geçer geçmez Adolf Hitler, Führer (lider) oldu. Naziler gerçek Almanların diğer tüm ırkların üstünde olduğuna inanırlardı, Hitler, Almanların sorunlarının çoğunun nedeninin Yahudiler olduğunu ifade edince korkunç bir Yahudi katliamı başladı. Birçok Yahudi sadece Yahudilerin kaldıkları mahallelere (yasak bölge) gitmeye zorlandı, birçoğu açlık ve hastalıktan öldü, Yaklaşık bir milyon insan da vurularak öldürüldü.

Toplama kampları

Naziler, Almanya’daki savaş devam ettiği sürece işgal ettikleri yerlerdeki tüm Yahudileri toplayarak toplama kamplarına gönderdiler. Bu kamplar, Yahudilerin çok ağır işlerde çalıştırıldıkları ve birçoğunun da öldüğü hapishane kamplarıydı. Bazı kamplar Yahudilerin gaz odalarında öldürüldükleri imha kamplarıydı, işgal altındaki Polonya’da bulunan Auschwitz kampında gaz odalarında öldürülen insan sayısı günde yaklaşık 12.000 kişiydi. Dört milyon Yahudi erkek, kadın ve çocuk bu korkunç kamplarda hayatlarını kaybetti.

Yahudiler gibi Çingeneler, zihinsel rahatsızlıkları olanlar, homoseksüeller ve komünistler de bu kamplara gönderilerek öldürülmüşlerdir.

Yukarıdaki resimde 1945 Güney Polonya Auschwitz Nazi toplama kampında, dikenli tellerin arkasında duran çocuklar görülüyor. Savaştan sonra müttefik kuvvetlerin bu kamplarda buldukları fotoğraf ve filmler tüm dünyaya gösterilmiştir. Bu dokümanlar seyredildiklerinde bugün bile korku yaratmaktadır,


Leave A Reply