Yalnızçam Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yalnızçam Yaylası nerededir? Ardahan Yalnızçam Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

YALNIZÇAM YAYLASI

Yükseklerin diyarı Ardahan, geçmişin ihtişamıyla doğanın hazinelerini bir arada sunan farklı bir coğrafyaya sahiptir. Yalçın dağları, endemik çiçeklerle kaplı yaylaları, heybetli dorukların eteklerindeki buzul gölleri, sarıçam ormanları, kaleleri ve kuleleri, yok olmaya yüz tutmuş kiliseleri, gizemli sınır kasabaları ve kültürel zenginliğiyle keşfedilmemiş bir turizm merkezidir.

Yüksekleri 2 bin 715 metreye ulaşan bu ulu dağların yamaçlarında, doğanın tüm renklerini bir araya toplayarak çiçek bahçesine dönüşen yaylalar yer alıyor. Ardahan’ın hemen tüm köylerinin yükseklerde bir yaylası bulunuyor ve haziran ayıyla birlikte büyük hayvan sürüleri eşliğinde yükseklere göç ediliyor. Özellikle Yalnızçam, Kısır, Uğurlu, Arsiyan ve Keldağı etekleri çadır veya çatıları otlarla kaplı yöreye özgü evlerle donanmış yaylalarla kuşatılmış durumdadır. Yalnızçam, Bilbilan ve Okçuoğlu gibi yaylalar turizm açısından da öne çıkıyor.

Gezginlere önereceğimiz Yalnızçam Yaylası ismini, Ardahan, Artvin ve Erzurum illeri arasına yayılan sıradağlardan alıyor. Anadolu’nun kuzeydoğusuna konumlanan bu dağların eteklerindeki yayla, Ardahan il merkezine 15 kilometre mesafedeki Yalnızçam Köyü tarafından kullanılıyor yaz aylarında. Köyün kuzeybatısında yer alan yayla eşsiz bir tabiat zenginliğine sahip. Her çeşit bitki topluluğu ile ilkbahar aylarında tanımsız bir güzelliğe kavuşuyor. Yaz aylarında kıl çadırların kurulduğu alan, Ardahan ilinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan hayvancılık için mükemmel bir ortam sunuyor.

Advertisement

Yaylanın yemyeşil ormanlar ve çayırlıklarla çevrili olmasının en büyük nedeni, yakınından geçen Kura Nehri. Kentin tarihsel belleğinin oluşmasına katkı yapan ve yüzyıllardan beri kullanılan yaşam alanlarına hayat veren Kura, güney-batı-kuzeydoğu ekseninde tüm ili baştan başa kat ediyor. Allahuekber Dağlarının kar ve kaynak sularından doğan Kayınlıkdere, Türk-menderesi ve Gür (Kür) Çayı’nın Göle ilçesinde birleşmesiyle oluşan Kura, Ardahan sınırları içerisindeki yolculuğunu yaklaşık 118 kilometrede tamamlıyor.

İlin önemli bir turizm ve mesire alanı olan Yalnızçam Yaylası yakınlarında Yalnızçam Uğurludağ Kayak ve Turizm Merkezi bulunuyor. Kış turizmi açısından önemli bir mekân olan kayak merkezi, erken yağan karla birlikte beş ay boyunca kayakseverlere hizmet veriyor.


Leave A Reply