Yangon (Rangun) Nerededir? Yangon Tarihi

0
Advertisement

Yangon (Rangun) hangi ülkededir? Yangon şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Myanmar Yangon hakkında bilgi.

yangonYangon (Rangun); Myanmar Birliği’nin (eski Birmanya) başkentidir. Ülkenin güneyinde, Rangun Irmağı’nın Martaban Körfezi’ne döküldüğü yerden 34 km içeridedir. Ülkenin en büyük kenti, başlıca endüstri (besin, giysi, demir-çelik, petrol arıtma, kereste) merkezidir. Ülkenin en önemli okyanus limanı olan kentten, başta pirinç ve tik ağacı kerestesi (dışsatımın 2/3′ ünden fazlası) olmak üzere pamuk, kauçuk, kalay, petrol, bakır dışatımı yapılır.

Ülkenin tek giriş kapısı olan kentte ticaret ve turizm etkinlikleri ırmağın kuzeyinde yoğunlaşmıştır. Dalla, Syriam gibi yerleşim merkezleri güney ve batıda, alışveriş merkezleri ırmağın kıyısındadır. Ülkenin iki büyük üniversitesinden biri olan Rangun Üniveritesi (1920), Rangun Teknik Enstitüsü (1963), Ulusal Müze ve Doğal Tarih Müzesi, başlıca kültür kurumlarıdır.

Tarih. 6. yüzyılda küçük bir balıkçılık köyü olarak kuruldu. Kentin gelişimi, Burma Kralı Alaungpaya tarafından 1755’te başkent yapılmasından sonra oldu. 1790’da ticaret filosu kurma hakkı elde eden İngilizlerin iki yıl (1824-1826) elinde kaldı. İkinci Burma Savaşı’ndan (1852) sonra sömürgeleştirildi. İkinci Dünya Savaşı’nda, Mart 1942-Mayıs 1945 arasında Japon işgali altında kaldı.

Tarihsel Eserler. Kent, tarihsel eserler açısından zengindir: 2000 yıllık geçmişe sahip, 99 m yüksekliğindeki altın kubbesiyle kentin simgesi Svega Pagodası (Üç Buda heykelinin bulunduğu tek anıt olarak Budist hacılar için kutsal önemi büyüktür). Dünya Barışı Pagodası (Kabu Aye) ve yakınlarındaki Budist Kitaplığı Sule Pagodası, yabancıların gezmesine izin verilen Botataung Pagodası, Brahman Tapınağı, Nat-Hlaung, Kyang vb.

Advertisement

Leave A Reply