Yankı Nedir?

1
Advertisement

Yankı neye denir? Yankı nasıl oluşur, yankı ve yankının oluşumunu anlatan örnekli anlatım, hakkında bilgi.

Bir çocuk kayalarla çevrili bir yerde bağırdığı zaman söylediği her şeyi iki defa duyar. Kelimelerini, önce, bağırarak söylediği zaman duyar, bir kaç saniye sonra ayni kelimeleri bir daha duyar. İkinci defa duyduğu sese «Yankı» denir.

Ses dalgalarının yansıma özelliği vardır. Ses dalgaları bir duvara çarpar, oradan geriye, ilk çıktıkları yere yansır.

Çocuğun önünde duvar işini gören kayalıklar, yankıyı geriye gönderir. Kayalıkların çocuktan bir kilometrenin üçte biri kadar uzak olduğunu farzediniz. Çocuk bağırdıktan iki saniye sonra yankıyı duyacaktır. Ses dalgalarının kayalığa ulaşması için bir saniye ve oradan geri gelmesi için de bir saniye geçmesi lâzımdır.

Dağlarla çevrili bir yerde bir sesin bir çok defa yankısı duyulabilir. İrlanda’da yankılarıyla meşhur bir yer vardır. Burada bazı göllerin etrafı dağlarla çevrilidir. Bu göllerden birinin kenarında öttürülen borazanın yankısı yüz defa duyulabilir. Tabiî yankılar gittikçe daha hafif gelir. Büyük bir binanın hiç penceresi olmayan bir duvarı olabilir. Böyle duvara dönerek bağırınız. Boş duvarlar ekseriya yankı gönderir. Fakat duvara çok yakın durmamalısınız. Duvardan hiç olmazsa yirmi metre uzakta olmalısınız.

Advertisement

Eğer duvara çok yakın gelirseniz ses dalgaları size o kadar çabuk geri gelir ki sesiniz ile yankıyı birbirinden ayırt etmek zorlaşır.

Bazı odalar yankı yapar. Bu yankılar insanı rahatsız edebilir» Bunların önüne geçmek için konser verilen yerlerde çok defa duvarlara perdeler asılır.


1 Yorum

Leave A Reply