Yararlı İnsan Olmak Konulu Kompozisyon

0
Advertisement

Yararlı insan olmak konulu kompozisyon. Arı, öteki hayvanlardan daha iyidir, çalıştığı için değil, başkalarının yararına çalıştığı için sözü odaklanılarak yazılmış kompozisyon.

Yararlı İnsan Olmak Konulu Kompozisyon
YARARLI OLMAK

Arı, küçücük, çalışkan bir hayvandır. Dünyanın en tatlı besinini insanoğluna sağlamak için durup dinlenmeden dağdan dağa, daldan dala, çiçekten çiçeğe uçan çalışkan bir yaratık. Fakat kendisinden çok, başkasının yararına çalışan bir yaratık… Bunun içindir ki ona: «Öteki hayvanlardan daha iyi» diyoruz.

Ama, düşünecek olursak arının başkasının yararına çalışması bilinçli değildir. Bu, doğanın ona verdiği bir özelliktir. Öyle olduğu halde biz onu, öteki hayvanlardan üstün tutuyoruz. Çünkü, yukarıda da belirttiğimiz gibi, onun çalışması, sadece kendi yararına değildir de ondan…

İnsan ise düşünce bakımından hayvanlardan ayrılan üstün bir yaratıktır. Yaptığını, bilinçli olarak, düşünerek yapar. Böyle olduğuna göre sade kendisi için değil, başkasının yararına da çalışmalıdır. O zaman ona, iyi ve üstün damgasını vurabiliriz. Yoksa, yalnızca kendini, kendi çıkarını düşünerek çalışan bir kimse, bencil olmaktan başka hiçbir damga yemez.

Atatürk’ün, Türk ulusunu özgürlüğe kavuşturmak için katlanmadığı güçlük yoktu, O, sadece kendisini düşünerek çalışsaydı, saltanat idaresinin en yüksek katlarına çıkabilirdi. Fakat onun düşüncesi ve çalışması kendisi için değil, ulusunun kurtuluşu içindi.

Advertisement

Edison, insanları karanlıktan kurtaran elektriği bulmak için durup dinlenmeden çalıştı. Böylece de insanlığa en büyük hizmetlerden birini yapmış oldu. Pastör, kuduz aşısını bulmakla insan oğluna en yararlı olanlardan biri oldu. Onun çalışması kendisi için değil, dünya üzerinde kuduza yakalanan herkes içindi.

«Yaşam, ne bir bayram, ne bir yas günüdür. Yaşam, iş günüdür.» demiş bir düşünür. Şu halde yaşamı boş geçirmemeli, çalışmalıyız. Çalıştığımız iş önemli değildir. İster sınıfta, ister büroda, ister tarlada, ister dükkânda çalışalım. Yeter ki yalnız kendimizi düşünerek değil, etrafımızı, herkesi düşünerek çalışalım. Ancak o zaman üstün değerde, erdemli bir insan oluruz.


Leave A Reply