Yaşadığınız Ortamın İç Mekan Hava Kalitesini Korumanın Yolları

0
Advertisement

İç ortam havasının temiz ve taze kalmasını nasıl önleyebilirsiniz. İç mekan hava kirliliği ile nasıl mücadele edebilirsiniz.

İç mekan hava kirliliğinin önlenmesi çeşitli şekillerde yapılabilir. Bunlar:

Uygun havalandırma.

İçerideki hava çeşitli kaynaklardan kimyasallar içerebilir: temizleyiciler, saç spreyleri, pişirme veya tırnak cilaları. Düşük konsantrasyonlarda, bunlar zararsız olabilir, ancak dışarıya dağılmazlarsa, bir evin içindeki havada birikecek ve sağlık sorunlarına neden olacaklardır.

Sigaraya Hayır

Kaynak : pixabay.com

Evde veya yakınında sigara içmeyin.

Sigara dumanı, ikinci el olsa bile, akciğer kanserinin önde gelen nedenlerinden biridir ve duman etrafta dolaşır. Bu kirliliği önlemek için bir evinizde kesinlikle sigara içmeyi yasaklayın.

Kötü Koku

Kaynak : pixabay.com

Kokuları örtmek yerine ortadan kaldırın.

Bir şey kötü bir koku bıraktığında, örtmek için hava spreyi kullanmak cazip gelebilir. Ancak, bu evinizde bir kimyasal bulut yaratır. Kokunun kaynağını bulun ve ondan kurtulun veya kokuyu daha sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırmak için küçük bir temizlik yapın.

Zararlıları önleyin.

Böcekler ve kemirgenler her türlü havadaki kirletici maddeyi bir eve taşır. Evinizi uygun şekilde kapatın ve bu tür zararlıları çekme olasılığını azaltmak için yiyecekleri güvenli kaplarda saklayın.

Advertisement
Kontrollü evcil hayvanlar.

Evcil hayvanlar birçok ailenin sevilen bir parçası olsa da, evcil hayvan kepeği ve toz akarlarının kaynaklarıdır. İnsanların yataklarında uyumasının önüne geçmek veya mobilya döşemelerinden uzak tutmak, iç mekan hava kirliliği üzerindeki etkilerini minimumda tutmak için makul bir seçenek gibi gözükmektedir.

Toz Almak

Kaynak : pixabay.com

Sık sık ve iyi bir şekilde toz alın…

Toz, uygun şekilde adlandırılmış toz akarları ve diğer birçok alerjenin ana kaynağıdır. Tozun evde herhangi bir yerde birikmesine izin vermemek, iç mekan hava kirliliğini önlemek için önemli bir adımdır.

Zeminleri düzenli olarak temizleyin.

Bu tuhaf görünebilir, ancak bir evin zeminleri hava kalitesini etkiler. Tüm toz sonunda zemine yerleşir, sadece biri yürürken tekrar havaya karıştırabilir. Halıları süpürmek ve çıplak zeminleri süpürmek ve silmek, iç mekan hava kalitesinin sağlıklı olmasını sağlar.

Paspasları her kapıda tutun.

Bir eve her giriş noktasına büyük paspaslar koymak, çok miktarda kir, dander, bitki partikülü ve diğer kirleticilerin bir evin içine yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Doğal temizleyiciler kullanın.

Doğal temizleyiciler, havayı kirletmeden kimyasal yüklü temizleyicilerle aynı temizliği sağlar.

İyi havalandırılmış alanlarda hobileriniz ile uğraşın…

Tutkal gibi bazı hobi malzemeleri zararlı dumanlar üretebilir. Bu malzemeler en iyi açık pencereli odalarda kullanırsanız iç hava kalitenizi koruyabilirsiniz.

Advertisement

İç mekan hava kirliliğini önlemek karmaşık bir süreç değildir, ancak çaba gerektirir.


Leave A Reply