Yay Burcu Hakkında Her Şey, Özellikleri, Diğer Burçlarla Uyumu

0

Yay burcunun özellikleri nelerdir? Yay burcunun erkeği, kadını, diğer burçlarla uyumu, aşk ve iş hayatı. Yay burcu hakkında her şey.

yay burcu

Kaynak: pixabay.com

YAY
22 Kasım-21 Aralık

 • Yönetici Yıldızı: Jüpiter (Bolluğu, neşeyi ve zenginliği temsil eder)
 • Grubu: Ateş, Pozitif
 • Burcun Cinsiyeti: Erkek
 • Uğurlu Günü: Perşembe
 • Uğurlu Sayısı: 3, 5 ve 25
 • Uğurlu Taşı: Turkuaz
 • Uğurlu Renkleri: Mor, Morumsu Mavi
 • Uğurlu Çiçekleri: Leylak, Mor Menekşe
 • Uğurlu Kokuları: Nergis, Zambak
 • En Belirgin Özelliği: Canlılık
 • En Büyük İdeali: Dünya Çapında Ün
 • En Büyük Hatası: Alaycılık
 • En Büyük Arzusu: Gezip Görmek
 • Etkilendikleri: Onlarlayken alışılmış ve denenmiş metotlar kullanmayın. Yenilik severler.

Genel Olarak Yay Burcu

Yay ateş elementidir ve değişken nitelik taşır. Burcunun yöneticisi ise şans ve bolluk gezegeni Jüpiter’dir. Yay insanı enerji, canlılık, koşullara uyabilme özellikleri ile başarılı olur. Jüpiter’in verdiği şans da buna eklenirse kişi birçok istediğini elde edebilir.

Advertisement

Yay insanı, içtenliği ve iyimser bakış açısı ile tanınır. Cömert, neşeli ve zekidir. Bu özellikleri ile toplumda aranılan ve beğenilen bir tiptir. Nezaketi ve başkalarının özgürlüğüne saygınlığı ve iyi niyeti ile toplumda kendisine iyi bir yer yapar. İyi bir konuşmacıdır. Tartışmayı ve birlikteliği sever. Sıcakkanlı, ateşli, çabuk öfkelenen bir yapısı olmasına rağmen içinde kötülük yoktur. Kin tutmaz ve bağışlayıcıdır.

Yay insanı özgürlüğüne çok düşkündür. Ateş gurubundan olduğu için ihtiraslıdır ama özgürlüğünü kaybetmekten korktuğu için sevse bile kolay kolay bağlanmaz. Ancak hem beğeneceği hem de kendisini kısıtlamayacağını inandığı birine bağlanabilir. Kendisi gibi kültürlü ve akıllı bir eş arar.

Bilmediği şeyleri araştırıp keşfetmeye meraklıdır. Neresi olursa olsun seyahat etmeyi sever. Yeni kültürler, yeni insanlar, yeni ülkeler gezip görmek ister. Onun için önemli olan yolculuğun kendisidir. Yolculuklar onun göçebe ruhuna iyi gelir, buna ihtiyacı vardır.

Fiziksel olarak seyahat edemezse zihnini geliştirmesi gerekir. Seminerlere, kurslara gider üniversiteye geri dönmek ister. Ufukları geniştir ve büyük işler ve olaylarla ilgilendiğinden ayrıntılar üzerinde durmaz. Çift karakterli bir burç olan yay biraz da sabırsızdır. Onun için önemli olayların ayrıntılarından sıkılır.

Advertisement

Değişikliğe ihtiyacı olduğundan aynı anda birkaç konu ile birden ilgilenir ve sürüp giden işlere bağlanmayı sevmez. Bazen bu yüzden bilgisini derinleştiremeyen, yüzeyde kalan biri olabilir.

Açık sözlü, dürüst yay istemeden patavatsız konuşmaları ile insanları kırabilir. Parlak bir zekaya sahiptir. Her şeyden çabuk bıkma huyundan vazgeçip kendini disiplin altına sokarsa çok başarılı olabilir yoksa yeteneklerini boşa harcayabilir. Sporcu dış görünüşü vardır. Bütün açık hava sporlarından özellikle binicilikten hoşlanır. Hayvanlarla araları iyidir ve merhametlidir.

yay burcu

Kaynak: pixabay.com

Yayın değişikliğe her an hazır oluşu, bedensel olarak da şartlara esneklik gösterebilmesine ve adaptasyon sağlamasına yardımcı olur. Baldırlar, bacaklar, kuyruk sokumu kemiği, kalçalar, buradan inen ve bacakların üst-arka kısımlarını kumanda eden siyatik sinirleri yay burcunun hakimiyeti altındadır. Geleneksel olarak karaciğer de yayın etkisi altında olmakla birlikte, sindirim sitemine ait bir organ olması nedeniyle bazı ekollerde yengeç ve başak burcunun daha büyük etkisi olduğu savunulur.

Yay Burcu İçin Aşk-İlişki-Uyum

 • Yay-Koç: Uyumlu bir beraberlik. Birbirlerini anlar ve desteklerler.
 • Yay-Boğa: Tartışmaların olacağı bir beraberlik.
 • Yay-İkizler: Birbirlerini tamamlayan, uyumlu bir beraberlik.
 • Yay-Yengeç: Fedakarlık edilmesi gereken, mutsuz bir beraberlik.
 • Yay-Aslan: Uyumlu ve mutlu bir ilişki.
 • Yay-Başak: Yanılgılarla, çatışmalarla dolu bir beraberlik.
 • Yay-Terazi: Uyum sağlanabilen bir beraberlik.
 • Yay-Akrep: Uyumsuz, sorunların yaşandığı bir beraberlik.
 • Yay-Yay: Farklı kültürlerden geliniyorsa, zor bir beraberlik.
 • Yay-Oğlak: Mutsuz bir beraberlik.
 • Yay-Kova: Başarılı ve mutlu bir beraberlik.
 • Yay-Balık: Birlikte yaşamakta zorlanırlar. Sorunlu bir beraberlik.

Yay Burcu İçin Cinsellik

Fazla duygusal bir yapıda oladıklarından karşısındakinin hangi özelliğinden etkilendiğini anlamak güçtür. Her insanın farklı özelliklerinden etkilenen bir burçtur. Sevdiğinin yanında olmadığı zaman yanındakini sever. Çok karmaşık bir aşk hayatı vardır. Dürüst bir yapıda olduklarından seksi, aşklarını partneri ile paylaşmakta bir sakınca görmezler. Partnerleri tarafından sık sık terk edilirler. Bu yüzden sürekli doğru insanı bulmak için bir arayış içindedirler.

Yay Burcu ve Diğer Burçlar Arasındaki Cinsel Uyum

Yay-Koç: Her ne kadar uyumlu olsalar da ikisinin de her an parlamaya hazır yapıları çok sık alev alacaktır. Ama bu kavgalar kısa ömürlüdür. Yatak odasında ve dışarıda beraber yapabilecekleri çok şey vardır. Birçok arkadaşları olacaktır. Her ikisi de açık hava faaliyetlerini ve sporu sever. Cinsel yaşamları güzelse, paylaştıkları diğer konuların tümü de olumlu olacaktır. Buna gönül ilişkisi ve evlilik de dahil.

Yay-Boğa: Boğa hükmetmek ister, yay ise hükmedilmemek. Sekste, boğanın düzen arayışı yayın anlık isteklerine uymayacaktır. Boğanın pratik ve evcimen yapısı, yayın dinmek bilmeyen macera arayışıyla da çatışacaktır. Kısa süreli bir beraberlik için bile öz disiplin gerekmekte; uzun süreli bir ilişki ise ancak bir mucize ile mümkün.

Advertisement

Yay-İkizler: Gerçek bir uyum için fazla hareketli ve yüzeysel bir ilişki. Kolayca başka ilgi alanlarına kayabilir ve birbirlerini unutabilirler. Her ikisi de eğlenceyi sevdikleri için bir süre güzel vakit geçirebilirler. Fakat daha sonra ikizler eleştirmeye başlayacak yay da kaçmak için en kısa yolu bulmaya uğraşacaktır. Hemen hemen ümitsiz bir durum ama bazı ilişkiler heyecan verici olabilir.

Yay-Yengeç: Bu ikili Zodyak’ın iki zıt ucudur. Yengeç güvenlik ve tutarlılık ihtiyacındadır, yay ise başka maceralar için özgür olmak ister. Yengeç, açık sözlü yaya göre fazla hassastır. İdare eder bir cinsel uyum olabilir ama yay çevresinde örülen demirden ağı hissedecek ve kafesten uçacaktır. Sevgiliden çok, iyi iki arkadaş olabilirler. Uzun vadede de umut yok.

Yay-Aslan: Bu ilişki, büyük açıklık ve özgürlük vaadediyor. Aslan da yayı kilit altına alacak tutku anahtarı var. Heyecan uyandıran bir yatak arkadaşlıkları olacaktır. Aynı zamanda birbirlerine saygı duyarlar ve birbirlerinin arkadaşlığından zevk alırlar. Maceralı bir aşkı paylaşırlar ve zorlukları açık yüreklilikle hallederler. İyi bir ilişki, evlilikleri ise bir cennet yaratabilir.

Yay-Başak: Bu ilişki yıpratıcı olacaktır. Yayın vurdumduymaz yaklaşımları başağı çıldırtabilir. Cinsel olarak olumlu bir şeyler olabilir fakat gene de geriye yirmi üç buçuk saat kalıyor. Tertipli, sakin başak sade bir yaşam sürmek eğilimindedir. Hareketli, atılgan ve açık hava tutkunu yay ile pek ortak noktası yoktur. Bu yüzden yay, başağı sıkıcı bulur.

Yay-Terazi: Terazinin hoşgörüsü, yayın tam istediği şeydir. Yayın şeytana pabucunu ters giydiren antikalıkları, teraziyi fazlasıyla eğlendirir. Cinsel açıdan tepkileri benzerdir. Teraziye en uygun yatak arkadaşı yaydır. Birbirlerini eğlendireceklerdir. Kavga etmek için pek az nedenleri vardır. Çok arkadaşları ve ev dışında çok uğraşları olacaktır. Hem kısa hem de uzun vadede iyi bir beraberlik.

Yay-Akrep: Yay, akrebin tutkulu yapısını dizginler. Akrep kendine bağımlı sadık bir sevgili istediği için yayın uçarılığı ve özgür olma eğilimi sorun yaratacaktır. Yayın kızmasıyla sakinleşmesi bir olur ama akrebin kızgınlığı, hep için için yanan bir volkan gibidir. Fiziksel açıdan bir süre uyumlu olsalar da evlilikleri hoş bir şey olmayacaktır.

Yay-Yay: Heyecan verici fakat karmaşık bir birleşim. Pişirilecek bir şeyleri her zaman vardır fakat ateşi kim yakacak? Yaşam biçimleri önceden kestirilemediği için en zor yürüyecek ilişki budur. Hareketli ve bağımsız yapıları yüzünden er veya geç özgürlük arayışına gireceklerdir. Bu iki yay, geceleri yol alan gemilerdir, uzun bir yolculukta beraber demir atamazlar.

Yay-Oğlak: Oğlağın tedbirci, ağırbaşlı yapısı, atılgan ve düşüncesiz yay yüzünden allak bullak olacaktır. Oğlağın istekleri rahatsızlık verici olabilir. Yayın dürüst ve açık sözlü tepkileri de oğlağı tedirgin edebilir. Para da ayrı bir sorun oluşturur. Oğlak cimridir, yay ise paranın alabileceği her şeyi ister. Gittikçe artan huzursuzlukları ikisini de yıpratacaktır.

yay burcu

Kaynak: pixabay.com

Yay-Kova: Akıl düzeyi yüksek kova, bu ilişkiyi düzenli bir tempoya oturtabilir. Maceralı bir aşk yaşarlar ve ev dışındaki ilişkilerle de ilgilenebilirler. Seks yeniliklerle dolu olacaktır. Yatak o-dasında da ormandaki çam iğnelerinin üzerinde de sevişebilirler.

İkisi de kıskançlık etmeyecek ve ötekine hükmetmeye çalışmayacaktır. Eğlenceli bir aşk ve yaratıcı iki sevgiliden oluşan beraberlikleri, evlilikle daha da derinleşecektir.

Yay-Balık: İkisi de diğerinin ihtiyacı olan güvenilirliği sağlayamaz. Tutkulu dakikalar olacaktır ama Demokles’in kılıcı bu ilişki üzerinde sallanacaktır. Yay, balığın çekingenliği karşısında kendini bastırılmış hisseder. Bu yüzden enerjisi ve iyimserliği bunalıma dönüşebilir. En zor gönül ilişkisi ve gerçekten imkansız bir evlilik.

Advertisement
Yay Burcunun Hediyesi

Gezgin, maceraperest, daima genç ruhlu yaylar birçok konuya ilgi duyarlar. Gezi kitapları, bilgisayar oyunları, scrabble, monopoly, tabu gibi eğlenceli oyunlar, şaka malzemeleri onlar için idealdir. Giysi düşünüyorsanız koyu lacivert ve moru tercih etmelisiniz. Bu burcun insanları hayvanları çok sever. Evi müsaitse küçük bir kedi yavrusu, kuş ya da balık akvaryumu, eğer zaten bir hayvanı varsa onun için sevimli aksesuarlar hediye edebilirsiniz.

Gezmeyi, yeni kültürler tanımayı, yeni deneyimler yaşamayı ve her şeyin büyüğünü seven yay kişisel gelişimini bu yolla sağlar.

Yay Burcu için Tatil

Yay burcunun seyahat etmeye karşı müthiş bir tutkusu vardır. Ne kadar uzak ve egzotik yerlere giderse o kadar çok heyecan duyar. Alaska’dan Kenya’ya tüm uzak ülkelere gitmek ister. Zıt burcu ikizler gibi kafaca zorlanmaya ve yeniliğe ihtiyacı vardır.

Yolculuğa çıkmadan çok önce gideceği yerin kültürü ve tarihi hakkında bilgi toplar. Lisan konusunda oldukça yeteneklidir ve gideceği ülkenin insanları ile hiç olmazsa biraz sohbet edebilecek kadar o ülkenin dilini öğrenmek ister.

Yay Burcunun Taşı

Süs taşı sodalittir. Konsantransyonu temsil eder. İlham taşıdır. Sodalit ismi sodyum içeriği nedeniyle İngilizce’deki “sodium” sözcüğünden gelmektedir. Türkiye’de nadir olarak bulunur. Yay burcunun uğur taşları; turkuaz, safir, lapis lazuli, kalsedon ve mavi topazdır.


Leave A Reply