Yayladağı Nerededir?

0

Yayladağı nerededir? Yayladağı hangi ilimize bağlıdır? Yayladağı ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

yayladağıYayladağı;Hatay İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Kışlak, Yeditepe), 31 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Samandağ ve Altınözü ilçeleri, doğu ve güneyden Suriye, batıdan Akdeniz ile çevrilidir.

Advertisement

Güneyde Beysun Köyü’nün Suriye sınırındaki nokta (35° 51′ kuzey enlemi), Türkiye’nin en güney noktasıdır. Ziyaret Dağı, en önemli yükseltidir. Dağın yükseltisi, kuzeyde 1.235 m, güneyde 1.730 m’dir. Irmaklarla derin biçimde yanlan dağlar, denize dik yamaçlarla iner. Ziyaret Dağı’nın eteklerinden kaynaklanan küçük derelerin bir bölümü Akdeniz’e dökülürken bir bölümü Suriye topraklarına geçer. Derelerin tümü yazın kurur. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar yağışlı ve ılımandır. Ziyaret Dağı çevresindeki yaylalarda iklim yaz aylarında daha serindir. Yıllık ortalama sıcaklık 18.7°C, yağış tutarı 1.180 mm’dir. 600-700 m yüksekliğe kadar Akdeniz Bölgesi’ne özgü çalı türleriyle (maki), yükseklerde kızılçam, sedir ve meşe ağaçları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, yulaf, mercimek, nohut, üzüm, zeytin başlıca ürünlerdir. Koyun ve keçi yetiştirilir. Tarım ürünleri ve canlı hayvan ticaret, sınırlı olarak balıkçılık yapılır. Dokumacılık bir başka gelir kaynağıdır. Demir, fosfat ve hataygülü adıyla anılan bir mermer türünün çıkarıldığı yataklar vardır.

Suriye sınırına 2 km uzaklıkta, Hatay il merkezinden Suriye’nin Lazkiye Limanı’na uzanan karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 50 km uzaklıktadır.


Leave A Reply