Yazın Aşırı Sıcaklardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

0
Advertisement

Yaz mevsiminde aşırı sıcaklardan korunmak için alabileceğimiz önlemler nelerdir? Yaz sıcağından korunma yolları, ipuçları.

Yazın Aşırı Sıcaklardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Soğuklarda beklediğimiz ancak geldiğinde de sıcaklardan bunaldığımız yaz mevsimi geldi çattı. Sıcak havalarla başa çıkmak zor. Aşırı sıcaklar kendimizi yorgun hissettirmesine ek olarak, sıcak çarpması riskini artırarak düpedüz zararlı bile olabilir. Peki kişi kendini bu yazın aşırı sıcaklarından nasıl korur?

yazın sıcaklardan korunmak

Kendinizi aşırı yaz sıcağından korumak için bazı ipuçları.

1- PAMUKLU GİYSİLER

Terin buharlaşması için, pamuktan yapılmış hafif ve ince giysiler giyin ya da keten kullanın.

2- EGZERSİZE DİKKAT

Günün en sıcak saatlerinde aşırı egzersiz yapmayın. Sporunuzu yada koşunuzu günün serin saatleri olan sabah erken ve akşamüstü saatlerine bırakın. Sıcaklığın yüksek olduğu saatler fazla fiziksel aktivitede bulunmak hem aşırı sıvı kaybına neden olur ve sağlığınızı olumsuz etkiler.

şapka

Advertisement

3- ŞAPKA TAKALIM

Güneşten korunmak için havalandırma delikli, geniş kenarlı bir şapka takmayı unutmayın.

4- BOL SIVI TÜKETİMİ

Terlerken kaybettiğiniz sıvıları yerine koyabilmek için çok miktarda sıvı tüketin. Su içmek için susayana kadar beklemeyin. Bazı kimseler daha az susarlar ancak bu suya ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Egzersiz yaparken, çok fazla sıvıyı bir anda içmek yerine küçük miktarlarda sıvı almalısınız. Su, sıvı alımı için en iyi içecektir. Çok terlerseniz tuzlu ayran, tuz seviyenizi de koruyacaktır.

5- ORTAMI SERİNLETMEK

Çok sıcak geliyorsa, ortamı soğutmaya çalışın. Bir pencere açın, vantilatör kullanın veya klimayı açın.

6- KAHVEYİ SINIRLANDIRALIM

Sıvı kaybını hızlandırdıkları için alkollü içecek veya kafein içeren içeceklerden uzak durun.

7- BEBEKLERE DİKKAT

Bebekleri battaniyelere sarmayın kalın kıyafetler giydirmeyin. Bebeklerin, ter bezleri iyi gelişmemiş olduğundan ısıyı iyi tolere edemezler. Sıcak havalarda, özellikle çocukları ve evcil hayvanları kapalı ve park edilmiş arabalarda bırakmayın.

Advertisement

Mevsimlerin sırasıyla gelişini durduramayız ancak havaların durumuna göre önlemler alabiliriz. Böylece sıcakların sıkıntısını en aza indirmek elimizdedir. Bu yaz güvende ve serin kalın.


Leave A Reply