Yerçekimi Potansiyel Enerjisi Nedir – Formülü

0
Advertisement

Yerçekimi potansiyel enerjisi nedir, nasıl hesaplanır? Yerçekimi potansiyel enerji formülü, nasıl hesaplanır, açıklaması

Yerçekimi Potansiyel Enerjisi Nedir – Formülü

yercekimi-potansiyel-enerjisiBir cismi, yerçekimi alanında, yeryüzünden sabit hızla uzaklaştıran kuvvetin yaptığı iş, o cismin yerçekim potansiyel enerjisindeki artışa eşittir.

Şekildeki gibi, kütlesi m olan bir cismi bulunduğu yerden alıp h yüksekliğine sabit hızla çıkardığımızı düşünelim. Cismi sabit hızla yukarı çekmek için uygulanması gereken kuvvet, cismin mg ağırlığına eşit olmalıdır. Bu kuvvetin h yolu boyunca yaptığı iş cismin potansiyel enerjisindeki artışa eşit olacaktır.

\displaystyle \Delta PE=F.h

Advertisement

F kuvveti değerce mg’ye eşit olduğundan

\displaystyle \Delta PE=m.g.h

olur. Bu bağıntı ancak yeryüzüne yakın konumlarda geçerlidir. Eğer h yolu yerin yarıçapı yanında hatırı sayılır bir değerdeyse potansiyel enerji bu bağıntıyla hesaplanamaz. Bu durumu ileride göreceğiz. Cisim h yüksekliğine doğrusal bir yol boyunca değil de herhangi bir yolla çıkarılırsa potansiyel enerjisi yine aynı olur. Potansiyel enerji cismin izlediği yola bağlı değildir. Ayrıca h yüksekliği, cismin kütle merkezinin iki konumu arasındaki yüksekliktir.

Advertisement

Leave A Reply