Yevgeniy Baratınskiy Kimdir? Başarılı Rus Ağıt Tarzı Şiir Yazarı Hayatı

0

Yevgeniy Baratınskiy Kimdir? Puşkin’inin çağdaşlarından ve Puşkin tarafından en iyi ağıt tarzı şair olarak nitelendirilen Yevgeniy Baratınskiy hayatı ve eserleri.

Yevgeniy Baratınskiy

Yevgeni Abramoviç Baratınski, (d. 2 Mart 1800, Mara, Rusya – ö. 11 Temmuz 1844, Napoli, İtalya), Aleksandr Sergeyeviç Puşkin‘in çağdaşlarından, felsefi şiirleriyle ünlü Rus şair. Soyut idealist kavramları işlediği şiirlerinde kusursuz ve zarif bir üslupla ruhsal melankoloyi kaynaştırmıştır.

Soylu bir aileden geliyordu. Subay olduktan kısa süre sonra, 1826’da askerlikten ayrıldı. Evlenerek Moskova yakınlarındaki Muranovo’ya yerleşti. İlk romantik şiirleri çok kişisel, hülyalı ve sadeydi. Öykülü şiirleri Eda (1826), Bal (1828; Balo) ve Nalojnitsa (1831; Cariye; yeniden yazımı Tsıganka, 1842; Çingene Kızı) insan duygularını çözümleyici bir yaklaşımla ele alıyordu. Tsıganka, bayağı ve kaba olduğu gerekçesiyle zamanın eleştirmenlerinin saldırısına uğradı. ‘Na smert Gyote (1832; Goethe’nin Ölümü Üzerine) adlı şiiri Baratınski’nin başyapıtlarındandır. Çoğunlukla felsefi ve estetik temalar üzerine yazdığı son dönem şiirlerine trajik bir karamsarlık egemendir. Günümüz eleştirmenleri, Baratınski’nin düşüncelerine, yaşadığı dönemdekinden daha büyük değer vermektedirler.


Leave A Reply