Yumurtanın Akı ve Yumurta Sarısı Arasındaki Fark Nedir?

0
Advertisement

Herkesin çok sevdiği yumurta sarısı ile beyazı arasındaki farklar nelerdir? Hem yumurtanın sarısının hem de beyazının özellikleri nelerdir? Kısaca anlatalım…

Yumurta sarısı ve yumurta akı, kabuğun içinde gördüğünüz iki sıvıdır. Yumurta akı, yumurta sarısını çevreleyen berrak bir sıvıdır.

Yumurta akı ve sarısının iki farklı işlevi vardır. Sarısının gelişmekte olan embriyo için birincil besin kaynağı olduğu bilinirken, yumurta akı, sarısı için koruyucu bir örtü görevi görür.

yumurta

Kaynak: pixabay.com

Yumurta son derece besleyici olarak kabul edilir. Ama artık insanlar daha az kolesterol ve yağ içerdiğinden yumurtanın beyazını sarısına tercih ediyor. Bileşenlere gelince, yumurta akı ile karşılaştırıldığında, yumurta sarısı yumurtanın proteininin yarısından fazlasını içerir. Sarısı yüzde yüz esansiyel yağ asitleri, karotenoidler ve vitaminler (A, E, D, K) ile birlikte gelir. Kalsiyum, fosfor, demir, çinko, folat, tiamin, B6, B12 ve pantotenik asit varlığı yumurta beyazından çok sarısında bulunur.

Yumurta sarısı yüzde 50 ila 80 manganez, bakır ve selenyum iken, yumurta akı yüzde 50 ila 80 potasyum, protein ve riboflavindir.

Gözlenebilecek diğer bir fark, yumurta sarısının yumurta beyazından daha fazla bakır içermesidir. Besinsel açıdan karşılaştırıldığında, yumurtanın sarısını yemek, beyaz kısmını yemek tercih edilir.

Advertisement

Boyut karşılaştırıldığında, yumurta sarısı yumurta beyazından daha küçüktür. Taze yumurtlanmış bir yumurtanın sarısı yuvarlak olacaktır. Yumurta yaşlandıkça sarısı, albüminden suyu emerek ve gererek boyut olarak büyür ve ona düz bir şekil verir.

Yumurtanın Akı ve Yumurta Sarısı Arasındaki Fark Nedir?

Kaynak : pixabay.com

Özet:
  1. Yumurta sarısı yumurtanın beyazından daha küçüktür.
  2. Yumurta sarısının gelişen embriyo için birincil besin kaynağı olduğu bilinmektedir. Yumurta akı, sarısı için koruyucu bir kaplama görevi görür.
  3. Sarısı, yumurta beyazından daha fazla besin değerine sahiptir.
  4. Sarısı, yumurtanın proteininin yarısından fazlasını içerir.
  5. Yumurta akı, yumurta sarısına kıyasla yüzde yüz besin maddesi içermez.
  6. Kalsiyum, fosfor, demir, çinko, folik asit, tiamin, B6, B12 ve pantotenik asit yumurtanın beyazından çok sarısında görülür.
  7. Gözlenen diğer bir fark ise yumurta sarısının önemli oranda bakır, manganez ve selenyum içermesidir. Yumurta akı yüzde 50 ila 80 potasyum, protein ve riboflavindir.


Leave A Reply