Yüzyıl İle İlgili Cümleler

0

Yüzyıl ile ilgili cümleler. Yüzyıl kelimesi içeren “Yüzyıl” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Yüzyıl İle İlgili Cümleler

*** Kendisi, 19. yüzyılın en tanınmış ABD’li yazarlarından biridir.*** Yazıları, edebi içerik ya da üsluptan çok, 19. yüzyıl ortalarının toplumsal yaşamını ve yaygın beğenilerini yansıtmaları açısından önemli kabul edilir.

** Azevedo, Brezilya’da doğalcı romanı geliştiren ve 20. yüzyıldaki toplumsal başkaldırı yazarlarına öncülük eden romancıdır.

*** Roma kaplıcasında M.S. 1. yüzyıldan kalma su dağıtım künkleri vardır.

*** Radyoaktif kaplıcaları ile 13. yüzyıldan beri ziyaretçi çeker.

*** Bu yörenin M.Ö. 17. yüzyılda Kaşkaların yurdu olduğu sanılır.


*** Tapınağın İS 1. yüzyılda Kuşan imparatoru I. Kanişka tarafından yaptırıldığı söylenir.

*** M.S. 4. yüzyılda Sasani hükümdarı IV. Behram tarafından kuruldu, 640’ta Arapların eline geçince Kirmasin (Kirmaşin) adını aldı.

*** Paramanuçit’in Samuddhaghosa adlı yapıtı ise 18. yüzyıldan kalma, tamamlanmamış Pannasajataka derlemesinden uyarlanan bir halk masalıdır.

*** Paris fayans ve porseleni, Paris bölgesinde 16. yüzyıldan başlayarak üretilen fayans (kalay sırlı seramik) ve porselenleridir.

*** 13. yüzyıl sonunda ve 14. yüzyıl boyunca, özellikle ilahiyat konusunda Hıristiyan dünyasının en ünlü eğitim merkeziydi.

*** 20. yüzyıl ortalarında yapılan araştırmalar, dört geniş kent kuşağı ortaya koymuştur.

*** Anhui 7. yüzyıldan beri çayıyla ünlüdür.

*** 18. yüzyılda yaşamış Çinli ressam Gao Qipei bu tekniğin en ünlü ustasıdır.

*** Vakayinamenin 17. yüzyıl başlarında İzmir’de satılan büyük bir parçası Oxford’da ki Ashmolean Müzesi’nde, 1897’de Pâros’ta bulunan bir başka parçası da Pâros Müzesi’nde sergilenmektedir.


*** Bunların çoğu M.Ö. 1. yüzyıldan kalma şarap alım satım kayıtlarıdır.

*** Havada bu tür hareketleriyle ünlü dansçılar arasında 17. yüzyıl sonları Fransız dansçısı Jean Balon ve havada beş çapraz bacak hareketini içeren hareketi ile ilk ustalarından Nijinsky sayılabilir.
Borsa Nasıl Çalışır?


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?