Yüzyıl İle İlgili Cümleler

0

Yüzyıl ile ilgili cümleler. Yüzyıl kelimesi içeren “Yüzyıl” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Yüzyıl İle İlgili Cümleler

 1. *** Kendisi, 19. yüzyılın en tanınmış ABD’li yazarlarından biridir.
 2. *** Yazıları, edebi içerik ya da üsluptan çok, 19. yüzyıl ortalarının toplumsal yaşamını ve yaygın beğenilerini yansıtmaları açısından önemli kabul edilir.
 3. ** Azevedo, Brezilya‘da doğalcı romanı geliştiren ve 20. yüzyıldaki toplumsal başkaldırı yazarlarına öncülük eden romancıdır.
 4. *** Roma kaplıcasında M.S. 1. yüzyıldan kalma su dağıtım künkleri vardır.
 5. *** Radyoaktif kaplıcaları ile 13. yüzyıldan beri ziyaretçi çeker.
 6. *** Bu yörenin M.Ö. 17. yüzyılda Kaşkaların yurdu olduğu sanılır.
 7. *** Tapınağın İS 1. yüzyılda Kuşan imparatoru I. Kanişka tarafından yaptırıldığı söylenir.
 8. *** M.S. 4. yüzyılda Sasani hükümdarı IV. Behram tarafından kuruldu, 640’ta Arapların eline geçince Kirmasin (Kirmaşin) adını aldı.
 9. *** Paramanuçit’in Samuddhaghosa adlı yapıtı ise 18. yüzyıldan kalma, tamamlanmamış Pannasajataka derlemesinden uyarlanan bir halk masalıdır.
 10. *** Paris fayans ve porseleni, Paris bölgesinde 16. yüzyıldan başlayarak üretilen fayans (kalay sırlı seramik) ve porselenleridir.
 11. *** 13. yüzyıl sonunda ve 14. yüzyıl boyunca, özellikle ilahiyat konusunda Hıristiyan dünyasının en ünlü eğitim merkeziydi.
 12. *** 20. yüzyıl ortalarında yapılan araştırmalar, dört geniş kent kuşağı ortaya koymuştur.
 13. *** Anhui 7. yüzyıldan beri çayıyla ünlüdür.
 14. *** 18. yüzyılda yaşamış Çinli ressam Gao Qipei bu tekniğin en ünlü ustasıdır.
 15. *** Vakayinamenin 17. yüzyıl başlarında İzmir’de satılan büyük bir parçası Oxford’da ki Ashmolean Müzesi’nde, 1897’de Pâros’ta bulunan bir başka parçası da Pâros Müzesi’nde sergilenmektedir.
 16. *** Bunların çoğu M.Ö. 1. yüzyıldan kalma şarap alım satım kayıtlarıdır.
 17. *** Havada bu tür hareketleriyle ünlü dansçılar arasında 17. yüzyıl sonları Fransız dansçısı Jean Balon ve havada beş çapraz bacak hareketini içeren hareketi ile ilk ustalarından Nijinsky sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply