Zantac İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Zantac ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zantac yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Zantac neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Zantac
Zantac

Kullanımları

Ranitidin, mide ve bağırsak ülserlerini tedavi etmek ve iyileştikten sonra geri dönmelerini önlemek için kullanılır. Bu ilaç ayrıca bazı mide ve boğaz (özofagus) problemlerini (erozif özofajit, gastroözofageal reflü hastalığı-GERD, Zollinger-Ellison sendromu) tedavi etmek için kullanılır. Midenizin yaptığı asit miktarını azaltarak çalışır. Gitmeyen öksürük, mide ağrısı, mide ekşimesi ve yutma güçlüğü gibi semptomları hafifletir. Ranitidin, H2 blokerleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Mide ekşimesi ve midede çok fazla asitin (asit hazımsızlığı) neden olduğu diğer semptomları önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç, güvenlik sorunları nedeniyle ABD pazarından çekildi. Bazı ranitidin ürünlerinde kansere neden olabilecek olası bir safsızlık bulunmuştur.

Zantac nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir veya iki kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Bazı durumlar için günde 4 kez reçete edilebilir. Bu ilacı günde bir kez alıyorsanız, genellikle akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce alınır.

Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj, vücut ağırlığına da dayanabilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Durumunuz için doktorunuz tarafından önerildiği gibi başka ilaçlar (örn. Antasitler) alabilirsiniz.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın. Dozunuzu artırmayın veya reçete edilenlerden daha sık almayın. Doktorunuzun onayı olmadan bunu almayı bırakmayın, çünkü bu ülserin iyileşmesini geciktirebilir.

Advertisement

Asit hazımsızlığının veya mide ekşimesinin kendi kendine tedavisi için reçetesiz ranitidin kullanıyorsanız, gerektiği gibi bir bardak su ile ağızdan 1 tablet alın. Mide ekşimesini önlemek için, yiyecek yemeden veya mide ekşimesine neden olan içecekleri içmeden 30-60 dakika önce bir bardak su ile 1 tablet alın. Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe 24 saat içinde 2’den fazla tablet almayın. Doktorunuzla konuşmadan arka arkaya 14 günden fazla sürmeyin.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Baş ağrısı, kabızlık veya ishal oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bulanık görme, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. Ajitasyon, konfüzyon, depresyon, halüsinasyonlar), kolay kanama / morarma, genişlemiş göğüsler, şiddetli yorgunluk, hızlı / yavaş / düzensiz dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. kalp atışı, enfeksiyon belirtileri (gitmeyen boğaz ağrısı, ateş, titreme), şiddetli mide / karın ağrısı, koyu idrar, sararma cilt / gözler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Ranitidin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer H2 blokerlerine (örn., simetidin, famotidin); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli bir kan bozukluğu (porfiri), bağışıklık sistemi sorunları, böbrek sorunları, karaciğer sorunları, akciğer hastalıkları (örn. Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı-KOAH), diğer mide problemleri (örn., tümörler).

Bazı semptomlar aslında daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir. Varsa hemen tıbbi yardım alın: baş dönmesi / terleme / baş dönmesi, göğüs / çene / kol / omuz ağrısı (özellikle nefes darlığı, olağandışı terleme ile), açıklanamayan kilo kaybı.

Buna ek olarak, bu ilaçla kendi kendine tedavi etmeden önce, ciddi bir durumun bu belirtilerinden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: sorun / ağrı yutma yiyecekleri, kanlı kusma, kahve telvesi gibi görünen kusma, kanlı / siyah dışkı, 3 aydan fazla mide ekşimesi, sık göğüs ağrısı, sık hırıltılı solunum (özellikle mide ekşimesi ile), bulantı / kusma, mide ağrısı.

Doktor tarafından yönlendirilmedikçe 12 yaşından küçük çocukları tedavi etmek için kullanmayın. Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle de karışıklığa daha duyarlı olabilir. Ranitidin sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Ranitidin anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bazı ürünler mide asidine ihtiyaç duyar, böylece vücut onları düzgün bir şekilde emebilir. Ranitidin mide asidini azaltır, bu nedenle bu ürünlerin ne kadar iyi çalıştığını değiştirebilir. Etkilenen bazı ürünler arasında atazanavir, dasatinib, delavirdin, bazı azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol gibi), pazopanib bulunur.

Bu ilacı ranitidin veya diğer H2 blokerleri (simetidin, famotidin, nizatidin) içeren diğer ürünlerle kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (bazı idrar protein testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Advertisement


Leave A Reply