Zayıf Kan Dolaşımının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

0
Advertisement

Zayıf kan dolaşımı neden kaynaklanır, nedenleri nelerdir? Zayıf kan dolaşımının belirtileri, teşhis ve tedavi seçenekleri.

zayıf kan dolaşımı

Vücudunuzun dolaşım sistemi, vücudunuza kan, oksijen ve besinlerin gönderilmesinden sorumludur. Vücudunuzun belirli bir kısmına kan akışı azaldığında, yetersiz dolaşım belirtileri yaşayabilirsiniz. Zayıf dolaşım en çok bacaklarınız ve kollarınız gibi ekstremitelerinizde görülür.

Zayıf dolaşım kendi başına bir durum değildir. Bunun yerine, diğer sağlık sorunlarından kaynaklanır. Bu nedenle, semptomlardan ziyade altta yatan nedenleri tedavi etmek önemlidir. Çeşitli koşullar dolaşım bozukluğuna neden olabilir. En yaygın nedenler arasında obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları ve arteriyel sorunlar bulunur.

Zayıf dolaşımın belirtileri

Yetersiz dolaşımın en yaygın semptomları şunları içerir:

 • karıncalanma
 • uyuşma
 • uzuvlarınızda zonklama veya batma ağrısı
 • Ağrı
 • kas krampları

Zayıf kan dolaşımına yol açabilecek her durum, benzersiz semptomlara da neden olabilir. Örneğin, periferik arter hastalığı olan kişilerde tipik ağrı, uyuşma ve karıncalanma ile birlikte erektil disfonksiyon olabilir.

Advertisement

Yetersiz dolaşımın nedenleri

Yetersiz dolaşımın birkaç farklı nedeni vardır.

Periferik arter hastalığı

Periferik arter hastalığı (PAD) bacaklarınızda zayıf kan dolaşımına neden olabilir. PAD, kan damarlarının ve arterlerin daralmasına neden olan bir dolaşım durumudur. Ateroskleroz adı verilen ilişkili bir durumda, arterlerde ve kan damarlarında plak birikmesi nedeniyle arterler sertleşir. Her iki durum da ekstremitelerinize kan akışını azaltır ve ağrıya neden olabilir.

Zamanla uzuvlarınızdaki kan akışının azalması şunlara neden olabilir:

 • uyuşma
 • karıncalanma
 • sinir hasarı
 • doku hasarı

Tedavi edilmezse, karotis arterlerinizde azalmış kan akışı ve plak felce neden olabilir. Karotis arterleriniz, beyninize kan sağlayan ana kan damarlarıdır. Kalbinizdeki arterlerde plak birikmesi meydana gelirse, kalp krizi geçirme riskiniz vardır.

PAD en çok 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülür, ancak daha genç insanlarda da görülebilir. Sigara içen kişiler, yaşamlarının erken dönemlerinde PAD gelişme riski daha yüksektir.

kan dolaşımı

Advertisement

Kan pıhtıları

Kan pıhtıları, kısmen veya tamamen kan akışını engeller. Vücudunuzun neredeyse her yerinde gelişebilirler, ancak kollarınızda veya bacaklarınızda gelişen bir kan pıhtısı dolaşım sorunlarına yol açabilir.

Kan pıhtıları çeşitli nedenlerle gelişebilir ve tehlikeli olabilirler. Bacağınızdaki bir kan pıhtısı koparsa, kalbiniz veya akciğerleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümlerinden geçebilir. Ayrıca felce de yol açabilir. Bu olduğunda, sonuçlar ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Daha büyük bir soruna neden olmadan önce keşfedilirse, bir kan pıhtısı genellikle başarıyla tedavi edilebilir.

Varisli damarlar

Varisli damarlar, kapakçık arızasından kaynaklanan genişlemiş damarlardır. Damarlar kıvrımlı ve tıkalı görünür ve çoğunlukla bacakların arkasında bulunurlar. Hasarlı damarlar kanı diğer damarlar kadar verimli bir şekilde hareket ettiremez, bu nedenle yetersiz dolaşım bir sorun haline gelebilir. Nadiren de olsa varisli damarlar da kan pıhtılaşmasına neden olabilir.

Genleriniz büyük ölçüde varis geliştirip geliştirmeyeceğinizi belirler. Bir akrabanızın varisli damarları varsa, riskiniz daha yüksektir. Aşırı kilolu veya obez kişilerde olduğu gibi kadınların da onları geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Şeker hastalığı

Diyabetin yalnızca kan şekerinizi etkilediğini düşünebilirsiniz, ancak vücudunuzun belirli bölgelerinde dolaşım bozukluğuna da neden olabilir. Buna bacaklarınızdaki krampların yanı sıra baldırlarınızda, kalçalarınızda ağrı da dahildir. Fiziksel olarak aktif olduğunuzda bu kramplar özellikle kötü olabilir. İleri diyabet hastaları, dolaşım bozukluğunun belirtilerini tespit etmekte güçlük çekebilir.

Diyabet ayrıca kalp ve kan damarı sorunlarına da neden olabilir. Diyabetli kişiler, ateroskleroz, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı için yüksek risk altındadır.

Obezite

Fazla kilo taşımak vücudunuza yük getirir. Fazla kiloluysanız saatlerce oturmak veya ayakta durmak dolaşım sorunlarına yol açabilir.

Fazla kilolu veya obez olmak, sizi varisli damarlar ve kan damarı sorunları da dahil olmak üzere dolaşım bozukluğunun diğer birçok nedeni için artan bir risk altına sokar.

Ayak uyuşması

Raynaud hastalığı

Kronik soğuk eller ve ayaklar yaşayan kişilerde Raynaud hastalığı denen bir durum olabilir. Bu hastalık ellerinizdeki ve ayak parmaklarınızdaki küçük arterlerin daralmasına neden olur. Dar arterler, kanı vücudunuzda daha az hareket ettirebilir, bu nedenle zayıf dolaşım belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz. Raynaud hastalığının belirtileri genellikle soğuk havalarda olduğunuzda veya alışılmadık şekilde stresli hissettiğinizde ortaya çıkar.

El ve ayak parmaklarınız dışında vücudunuzun diğer bölgeleri de etkilenebilir. Bazı insanların dudaklarında, burnunda, meme uçlarında ve kulaklarında semptomlar olacaktır.

Advertisement

Kadınların Raynaud hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, daha soğuk iklimlerde yaşayan insanların buna sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Zayıf dolaşımın teşhisi

Zayıf dolaşım birçok durumun belirtisi olduğundan, durumu teşhis etmek doktorunuzun semptomları teşhis etmesine yardımcı olacaktır. İlk olarak, bilinen herhangi bir aile öyküsünde zayıf dolaşım ve ilgili hastalıkların açıklanması önemlidir. Bu, doktorunuzun risk faktörlerinizi daha iyi değerlendirmesine ve hangi teşhis testlerinin en uygun olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir.

Ağrı ve şişliği tespit etmek için fizik muayenenin yanı sıra, doktorunuz şunları isteyebilir:

 • Raynaud hastalığı gibi iltihaplı durumları tespit etmek için bir antikor kan testi
 • diyabet için kan şekeri testi
 • Kan pıhtısı durumunda yüksek D dimer seviyeleri aramak için kan testi
 • bir ultrason veya BT taraması
 • bacakların test edilmesini içeren kan basıncı testleri

Yetersiz kan dolaşımını tedavi etmek

Zayıf dolaşımın tedavisi, buna neden olan duruma bağlıdır. Yöntemler şunları içerebilir:

 • ağrılı, şişmiş bacaklar için kompresyon çorapları
 • Dolaşımı artırmak için doktorunuzun önerdiği özel egzersiz programı
 • diyabet için insülin
 • varisli damarlar için lazer veya endoskopik ven cerrahisi
 • İlaçlar, durumunuza bağlı olarak pıhtı çözen ilaçların yanı sıra kan sulandırıcıları içerebilir. Raynaud hastalığını tedavi etmek için alfa blokerleri ve kalsiyum kanal blokerleri kullanılır.

Görünüm nedir?

Doktorunuzla dolaşım bozukluğunun olası semptomlarını tartışmalısınız. Rahatsız edici semptomlar yaşıyorsanız, altta yatan bir durumu işaret edebilirler. Tedavi edilmeyen koşullar ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Doktorunuz dolaşım bozukluğunuzun nedenini belirlemek ve altta yatan sorunu tedavi etmek için çalışacaktır.

Erken yakalandığında, dolaşım bozukluğuna neden olan hastalıklar tedavi edilebilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, zayıf dolaşım bir hastalığın ilerleyici bir durumda olduğunu gösterebilir. Gevşek kan pıhtıları gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonlar, durum uygun şekilde tedavi edilmezse de ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı da içeren kapsamlı bir tedavi planı başlatmak için doktorunuzla birlikte çalışın.


Leave A Reply