Zekat Nedir? Zekat Neden Verilir

12
Advertisement

Zekat nedir? Zekat kelime anlamı ve Zekat ile ilgili ayet ve hadislerden örnekler

Zekat İslam’ın beş şartından birisidir. Zekatın hem kelime hem de dini anlamı bulunmakta ve bu iki anlam arasında bir bağ bulunmaktadır. Şöyle ki; kelime anlamı olarak zekat “Temizlik, artmak, bereketli olmak, iyi ve düzgün olmak” tır. Dini anlamı ise “Nisap miktarında mal ve ya mülk sahibi olan İslam dinine mensup kişilerin hakkı olanlara verilmesini emrettiği malı ihtiyaç sahiplerine cimrilikten ve günahlarından arınması için vermesi dağıtmasıdır.

Zekat vermek hicretin ikinci yılında ki Ramazan’dan sonra farz kılınmış ve islamın beş şartından biris olmuştur. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de zekat verilmesini emreden bir çok ayet yer almaktadır.

Bu ayetlere örnek olarak :

“İman edip iyi işler yapan, namaz kılan ve zekât verenler varya, onların mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur, onlar üzüntü de çekmezler.” anlamına gelen Bakara suresinin 277. ayetidir.

Advertisement

Bu ayette hem namaz hem de zekat beraber anılmış kullanılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de aynı ifadeler yine Bakara Suresi’nin 177. ve 271. ayetlerinde, En’am Suresi’nin 141. ayetinde, Tevbe Suresi’nin 11. ve 60. ayetlerinde, Enbiya Suresi’nin 73. ayetinde, Nur Suresi’nin 37. ayetinde ve Beyyine Suresi’nin 5. ayetinde berbaer kullanılmaktadır.

Zekat İle İlgili Hadisler
“İslam, beş esas üzerine kurulmustur: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz.Muhammed’in (S.A.V)’in de Allah’ın peygamberi ve kulu olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak ve hacca gitmektir.” (Tirmizi)

“Mallarınızı zekât ile koruyunuz. Hastalıklarınızı sadaka ile iyileştiriniz, bela dalgalarını dua ve niyaz ile karşılayınız.” (İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen)

İslam dininde namaz dinin direği zekat ise dinin köprüsü olarak kabul edilmektdir. Yani zekat namaz ibadetinen hemen sonra gelen bir ibadettir.

Advertisement

Zekat vermenin şartları

1. Öncelikli olarak tabii ki Müslüman olmak.

2. Akıl sağlığının yerinde olması.

3. Büluğ çağına girmek yani erişkin olmak.

Advertisement

4. Özgür olmak. Esaret altında olmamak.

5. Nisap miktarı mala sahip olmak ve bu mala sahipliğin en az 1 yıl sürmesi.

6. Zekatı verilecek olan malın gerçek sahibi olmak.

7. Zekat verecek olan kişinin borçlu olmaması. Borçlu olan kişilere zekat farz değildir.

Advertisement

12 yorum

  1. çok güzel elinize sağlık beğendim herkese tavsiye eder teşekkürlerimle yakşamlar dilerim 😀

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?