Zeytinin Besin Değeri ve Özellikleri Nelerdir? Zeytinin Sağlığa Faydaları

0
Advertisement

Zeytinin ve zeytinyağının özellikleri nelerdir? Zeytinin besin değeri, içerdiği maddeler ve insan sağlığı için yararları hakkında bilgi.

Zeytin

Zeytin, zeytin ağaçlarında yetişen küçük meyvelerdir (Olea europaea). E vitamini ve diğer güçlü antioksidanlar zeytinde çok yüksektir. Araştırmalar kalp için yararlı olduğunu ve osteoporoz ve kansere karşı koruyucu olduğunu göstermektedir.

zeytin

Kaynak: pixabay.com

İnanılmaz derecede sağlıklı Akdeniz diyetinin temel bileşenlerinden biri olan zeytinyağı üretmek için zeytinlerdeki sağlıklı yağlar çıkarılır. Zeytinler salatalarda, sandviçlerde ve meyvelerde sıklıkla tüketilir. Ortalama zeytin, yaklaşık 3-5 gram ağırlığındadır.

Bazı olgunlaşmamış zeytinler yeşildir ve olgunlaştıklarında kararır. Bazıları ise tamamen olgunlaştığında bile yeşil kalır.

Bu makalede zeytinler hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz..

Besin Değerleri

Zeytinler, 100 gram başına 115-145 kalori veya 10 zeytin için yaklaşık 59 kalori içerir. Zeytinler, yüksek yağ içeriğinden dolayı sıra dışı bir meyvedir. En bol bulunan yağ, birçok sağlık yararına sahip olan oleik asittir. Ayrıca, çoğu liften oluşan % 4-6 karbonhidrat içerirler.

Advertisement

100 gram zeytin için besin değerleri:

Kalori: 115
Su:% 80
Protein: 0.8 gram
Karbonhidrat: 6.3 gram
Şeker: 0 gram
Lif: 3,2 gram
Yağ: 10.7 gram
Doymuş: 1.42 gram
Tekli doymamış: 7.89 gram
Çoklu doymamışlık: 0.91 gram

Yağ

Zeytinler% 11–15 oranında yağ içerir, bunların % 74’ü oleik asittir, bir tür mono doymamış yağ asididir. Zeytinyağının ana bileşenidir. Oleik asit, inflamasyonun azalması ve kalp hastalığı riskinin azalması gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Kanserle mücadelede bile yardımcı olabilir.

Karbonhidrat ve lif

zeytin

Kaynak: pixabay.com

Zeytin, % 4-6 oranında karbonhidrat içerir ve bu da onları düşük karbonhidrat meyveleri yapar. Bu karbonhidratların çoğu liftir. Aslında, lif toplam karbon içeriğinin% 52-86’sını oluşturur. Net sindirilebilir karbonhidrat içeriği bu nedenle çok düşüktür. Bununla birlikte, zeytinler hala nispeten zayıf bir lif kaynağıdır, çünkü 10 zeytin sadece yaklaşık 1.5 gram lif vardır.

Vitaminler ve mineraller

Zeytinler, bazıları işlem sırasında eklenen çeşitli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Zeytin, iyi bir E vitamini, demir, bakır ve kalsiyum kaynağıdır. Tuzlu su içinde paketlenirlerse yüksek miktarda sodyum da içerebilirler. Bu meyvenin faydalı bileşikleri şunları içerir:

E Vitamini Yüksek yağlı bitki gıdaları genellikle bu güçlü antioksidandan yüksek miktarlarda içerir.
Demir. Siyah zeytin, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması için önemli olan iyi bir demir kaynağıdır.
Bakır. Bu esansiyel mineral tipik Batı diyetinde sıklıkla bulunmuyor. Bakır eksikliği, kalp hastalığı riskinizi artırabilir.
Kalsiyum. Vücudunuzdaki en bol mineral olan kalsiyum kemik, kas ve sinir fonksiyonu için gereklidir.
Sodyum. Zeytinlerin çoğu tuzlu su içinde bekletildiğinden yüksek miktarda sodyum içerir.

Advertisement

Diğer bileşikleri

Zeytinler, oleuropein, hidroksi tirozol, tirozol, oleanolik asit ve kersetin dahil olmak üzere antioksidanlar bakımından özellikle zengindir.

Oleuropein. Taze, olgunlaşmamış zeytinlerde en bol bulunan antioksidandır. Birçok sağlık faydası vardır.
Hidroksitirosol. Zeytin olgunlaşması sırasında, oleuropein hidroksitrosol içine parçalanır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.
Tyrosol. Zeytinyağında en yaygın olan bu antioksidan, hidroksi tirozol kadar güçlü değildir. Ancak, kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur.
Oleanolik asit. Bu antioksidan, karaciğer hasarını önlemeye, kan yağlarını düzenlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
Quercetin. Bu besin kan basıncını düşürebilir ve kalp sağlığını iyileştirebilir.

Zeytinin Sağlığa Yararları

Zeytin, Akdeniz diyetinin temelini oluşturur. Özellikle kalp sağlığı ve kanser önlemede birçok sağlık yararı vardır.

Antioksidan özellikleri
Diyet antioksidanlarının kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riskinizi azalttığı gösterilmiştir. Zeytinler, antioksidanlar bakımından zengindir; iltihaplanma ile mücadeleden mikroorganizma büyümesini azaltmaya kadar değişen sağlık yararına sahiptir.

İyileştirilmiş kalp sağlığı
Yüksek kan kolesterolü ve kan basıncı, kalp hastalığı için risk faktörüdür. Zeytinlerde ana yağ asidi olan oleik asit, kalp sağlığının iyileştirilmesinde etkilidir. Kolesterol seviyelerini düzenleyebilir ve LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan koruyabilir. Ayrıca, bazı çalışmalar zeytinlerin ve zeytinyağının kan basıncını azaltabileceğine dikkat çekmektedir.

Gelişmiş kemik sağlığı
Osteoporoz, kemik kütlesinin azalması ve kemik kalitesi ile karakterizedir. Osteoporoz kemiklerin kırılma riskini artırır. Akdeniz ülkelerinde osteoporoz oranları, Avrupa’nın geri kalanından daha düşüktür ve bu durumun nedeni zeytinlerin bu duruma karşı koruyucu etkisidir. Zeytin ve zeytinyağında bulunan bazı bitki bileşiklerinin hayvan çalışmalarında kemik kaybını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kanseri önleme
Kanser ve diğer kronik hastalık oranlarının diğer Batı ülkelerinden daha düşük olduğu Akdeniz bölgesinde zeytin ve zeytinyağı yaygın olarak tüketilir. Böylece, zeytinlerin kanser riskinizi azaltmasına yardımcı olabilir.

Bu kısmen yüksek antioksidan ve oleik asit içeriğinden dolayı olabilir. Test tüpü çalışmaları, bu bileşiklerin, meme, kolon ve mide içindeki kanser hücrelerinin yaşam döngüsünü bozduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, bu sonuçları doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir. Bu noktada, zeytin ya da zeytinyağı yemenin kanser üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı açık değildir.

ÖZET
Zeytinler, düşük kolesterol ve kan basıncı gibi çeşitli yararlara katkıda bulunabilecek antioksidanlar bakımından çok zengindir. Ayrıca kanser ve kemik kaybı riskinizi azaltabilir, ancak daha fazla araştırma gereklidir.


Leave A Reply