Abebe Bikila Kimdir? Olimpiyat Tarihine Geçmiş Etiyopyalı Atletin Hayatı

0
Advertisement

Abebe Bikila Kimdir? Etyopyalı atlet olan ve ilk altın madalya kazanan Afrikalı sporcu Abebe Bikila’nın hayatı ve olimpiyatlarda almış olduğu sonuçlar nelerdir?

Abebe Bikila

Kaynak: wikipedia.org

Abebe Bikila ( 7 Ağustos 1932 – 25 Ekim 1973 , Addis Ababa ) Etiyopyalı bir maraton koşucusu, Etiyopya kırsalından bir koyun çobanının oğlu ve İmparator Haile Selassié’nin kraliyet muhafızlarının kaptanıydı. İki Olimpiyat maratonu kazanan ilk sporcuydu ve birçok uzman tarafından tüm zamanların en büyük maraton koşucusu olarak kabul ediliyor.

Abebe Bikila 1960’lı yılların en meşhur ve en başarılı maratoncusu olarak tarihe geçmiş bir sporcudur. Etiyopyalı olan Abebe Bikila Olimpiyat Oyunları tarihinde altın madalya kazanma başarısı göstermiş ilk Siyahi Afrikalı sporcu ünvanını da taşır.

1960 yılında Roma’da ve 1964 yılında Tokyo’da gerçekleştirilen olimpiyatlarda üst üste altın madalya kazanmayı başarmıştır. 1960 Roma Olimpiyat oyunlarında ki derecesi 2:15:16.2 ; 1964 Tokyo Olimpiyat oyunlarında ise 2:12:11.2 lik dereceleri ile bu başarılara ulaşmıştır.

Abebe Bikila

İtalya’da yapılan olimpiyatlara bir futbol maçında ayağı kırılan başka bir maratoncunun yerine ancak katılabilmiştir. O dönemki sponsor firma olan Adidas kendisine uygun ayakkabı bulamadığından çıplak ayakla koşmak zorunda kalmıştır.

Advertisement

O dönemde hiç tanınmayan ve küçük görülen Afrika ülkelerini ve kendi ülkesi Etiyopya‘yı çıplak ayak koşarak dünya rekoru kırarak tüm dünyaya kabul ettirmiş ve tanıtmıştır. O dönemin şöyle bir özelliği de vardı. O dönem Afrika ülkeleri yeni yeni bağımsızlıklarına kavuşuyorlardı ve İtalya’dan bağımsızlığını elde etmiş olan Etiyopyalı bir Afrikalı sporcu büyük bir azim örneği göstererek hem dünya rekoru kırmış hem de çıplak ayak ile yarış kazanmıştır.

Abebe Bikila

Abebe Bikila – 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları

1960-1965 tarihleri arasında dünyanın en başarılı maraton koşucusu olarak kabul edilmiştir. Uzunca bir dönem kendi kategorisinde dünya rekorlarını elinde tutmuştur. 1968 Meksiko City Olimpiyatlarında maraton koşusunun 17. km. sinde sakatlanarak yarışı bırakmak zorunda kalmıştır. Abebe Bikila’nın şanssızlıklar yakasını bırakmamış ve 1969 yılında geçirdiği trafik kazasında sakat kalmış ve aktif sporculuk yaşantısını noktalamıştır. 1973 yılında 41 yaşında iken ise ölmüştür. Ölümünden 10 yıl sonra 1983 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından gümüş liyakat madalyası ile onore edilip ödüllendirilmiştir.

Abebe Bikila’yı dünya spor kamuoyu hiçbir zaman unutmamıştır. Adına filmler ve belgeseller çekilmiştir. Bir spor ayakkabı üretici firma ise onun adını taşıyan bir ayakkabı tasarlamıştır.


Leave A Reply