Abidin Dino Kimdir?

0
Advertisement

Abidin Dino kimdir? Abidin Dino hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Abidin Dino

Abidin Dino

Abidin Dino Kimdir?

Abidin Dino; ressamdır (İstanbul 1913-Paris 7 Aralık 1993, mezarı İstanbul Aşiyan’dadır).

Ortaöğrenimini Robert Kolej’de tamamladı. Resim alanında bir eğitim görmedi. 1933’te “D Grubu” nun kurucuları arasında yer aldı, bu grubun ilk sergilerine katıldı. 1934-1937 arasında SSCB’de yaşadı. 1937′ de Paris’e yerleşti. 1941’den sonra İstanbul’daki “Yeniler (Liman) Grubu” na katıldı. Halka dönük sanat anlayışını çeşitli dergilerde savundu.

1951’de Paris’e döndü ve çalışmalarını orada sürdürdü. Değişik anlayış, biçem ve türlerdeki eserleriyle ilginç sanatçı tipini simgeler. Özellikle çizgi ressamıdır. Başlangıçta eserlerinde Picasso ve Cocteau’nun etkileri sezilirdi. Giderek Anadolu tiplerini ve işçilerini işlediği desenlerde kişiliğini buldu. Eserlerini Paris, Roma, Edinburg, İstanbul ve Ankara’da sergiledi. Film ressamlığı, belge filmi yönetmenliği, oyun ve eleştiri yazarlığı yaptı. 1942’de Adana’ da başladığı heykel çalışmalarını, 1985’in son günlerinde ilk kez İstanbul ve Ankara’da sergiledi. Çiçekler dizisinde Anadolu motiflerini değerlendirdi (1978). Yaşar Kemal’in Deniz Küstü romanına yaptığı desenler bir albümde toplandı (1979), Kayalar… Adalar dizisinde yeni teknikler uyguladı (1981).

Başlıca eserleri: Aritilres (Siyah Deniz, İstanbul Resim-Heykel Müzesi); Natürmort (Türkiye İş Bankası Koleksiyonu); Ünlü Adamlar; Esrarkeşler; Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye adlı şiiri için desenler. 1979’da Fransa’da, Görsel Sanatlar Ulusal Birliği onur başkanlığına seçildi.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply