Adalet İle İlgili Kompozisyonlar, Adalet Kavramı Hakkında Yazılar

0

Adalet hakkında kompozisyon. Adalet nedir, adalet fikrinin doğuşu ve adil olmak ile ilgili adaletin toplumdaki yeri konulu yazı / kompozisyon

En mükemmel adalet, vicdandır.

Arka Plan Kaynak : pixabay.com

Adalet, gerek doğuştan, gerekse bir emek karşılığı elde etmemiz gereken haklardır. Tanrı, yaşama hakkı bakımından bütün kullarını eşit yaratmıştır. Fakat sonradan gerek eğitim ve bilgi, gerekse görgü yolu ile insanda âdil olmak veya olmamak fikri belirebilir.

Âdil olan diğergâm (başkalarının yararını da kendi yararı kadar gözetme) olur, faziletli olur. İçi huzur doludur. Bir başkasının hakkını elinden almamıştır ki, benim de hakkımı elimden alacaklar diye huzursuzluk duysun. Âdil olmayan insan bencildir, yalnız kendini düşünür. İçinde daima bir anarşi hüküm sürer.

Şahsiyetimiz ancak adalet esaslarına göre değerlendirildiği zaman bize şeref verir. Hakkımız olmayan bir övünç bizi yükseltmez. O halde, yaşamamızın tek ve gerçek görevi, adaletle iş görmek olmalıdır.

Adaletli olmayı öğren.

Arka Plan Kaynak : pixabay.com

Adalet, kendi etrafında dönen doğruluk, iyilik, güzellik, vatanseverlik, vazife severlik, şeref ve namus geze-genleriyle bir ölümsüzlük sistemi yaratmıştır. O bir kutup yıldızıdır. Kutup yıldızı, yolunu şaşırmışlara nasıl doğru yolu gösterirse, adalet de kendi kişisel çıkarları peşinde kötülüklere âlet olanları fazilete çağıran bir ışık kaynağıdır. Bu ışıktan kendini yoksun bırakanlar, er geç sönüp yok olmaya mahkûmdurlar.

Adaletin hakim olduğu yerde, silaha yer yoktur.

Arka Plan Kaynak : pixabay.com

2. Kompozisyon

Adalet nedir? Bu cevaplanması basit bir soru gibi görünebilir, ancak günümüz toplumundaki çoğu kişi için öyle değildir. Toplumdaki bireylerin kendilerine özgü adalet açıklamaları vardır. Her insan için farklı bir anlamı olan bir kelimedir.

Adalet” geniş bir anlamlar listesine sahip olmasına rağmen, bir şekilde tanımlanabilir. Kabaca, “adalet ilkesi ve ahlaki eşitlik ideali” olarak tanımlanabilir. Adalet, tanımlarının gereği nedeniyle adalet sistemimizi içeren her tartışmanın merkezinde yer alır.

Tanımlar geniş ve karmaşık olsa da, adaletin benim için anlamı işlenen bir suç için cezalandırılmaktır. Suçlunun yaptıklarının bedelini ödediğini görmek. Çoğu insan için adalet aynı anlama gelir. Ancak, bir kişi daha önce çocuğunu incittiği için bir başkasını öldürürse, ya da birini kaza sonucu ya da nefsi müdafaa için öldüren başka biri ne olacak? Adalet “göze gözü” mü alıyor?

Adaletin bulunmadığı yerde herkes suçludur.

Arka Plan Kaynak : pixabay.com

Ceza suça tam olarak nasıl uymalı? Bunlar, toplumun hangi adalet biçimine katılacağını sorgulamasına neden olan sorulardır. Suça uyması gerektiğine inanıyorum ama buna “göze göz” anlamında katılmıyorum. Bu senaryo benim için adalet değil çünkü iki yanlış bir doğru yapmaz. Bir kişinin bir suç için tam anlamıyla cezalandırılması gerektiğine inanıyorum, ancak bunu başarmanın bazı yolları var.

Adalet öncelikle sağlam bir hukuk sisteminin olmasını gerektirir. Eğer ki hukuk sistemi sağlıklı işlemiyorsa tam tersi durumlar oluşabilir. Yani Ceza alması gereken kişiler ceza almaz. Ama masumlar durduk yere ceza alabilirler. Bu sebeple hukuk sistemi iyi işlemeli. Bu toplumu rahatlatacak ve herkesin bir şekilde adil olma yoluna girmesini sağlayacaktır. Çünkü bir suçun cezasız kalmayacağını ve ya masum bir kişinin asla ceza almayacağını bilmek toplumlar üzerinde muazzam bir etki yaratacaktır.

Adaletin değirmeni yavaş döner; fakat iyi döner.

Arka Plan Kaynak : pixabay.com

Adalet kavramına sadece hukuk gözü ile bakmak hatalı olabilir. Toplumda zorbalık olarak bilinen hareketlerde kişilerin adalet kavramını yaralamasına sebep olabilir. Güçlünün güçsüzü ezmediği bir dünya hepimiz için daha hayırlı olacaktır. İnsan adil olduğu müddetçe insandır.


Leave A Reply