Aden Nerededir? Aden Tarihi

0
Advertisement

Aden hangi ülkededir? Aden şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Yemen Aden hakkında bilgi.

adenAden; Yemen’de kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Arabistan Yarımadasının güneybatısında Aden Körfezi’nde, Kızıldeniz’in güney girişindedir. Yılda 5 milyon tonunu üzerinde petrolün işlendiği büyük rafinerilerin bulunduğu kentte, temel ürünler sigara, sabun ve tuzdur. Eski çağlardan beri Güney Arabistan’ın antreposu ve ticaret merkezi olarak bilinen kent, 1850’de serbest liman konumu kazandı.

Tarih. 15. yüzyıl sonlarında Afrika ile Hindistan arasındaki deniz yolunun en önemli noktası olan Aden, 1869’da Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla daha da önem kazandı. Stratejik konumu ve önemi nedeniyle, tarih boyunca çeşitli devletlerin istilasına uğradı. 7.-16. yüzyıllar arasında Arap egemenliği altında kalan bölge, 1513’te Portekiz, 1538’de Osmanlı yönetimine girdi. Kentin önemi arttıkça Avrupalıların etkisi daha çok duyulur oldu. Büyük Britanya’nın desteğiyle Fransa, bölgede yayılmaya başladı. 1937’de Aden, İngiliz kolonisi ve koruma bölgesi olarak tanındı. 1963’te, Güney Yemen, emirlik federasyonuna katıldı ve Güney Arap Federasyonu adını aldı. İngilizlere ve etkisindeki federasyona karşı verilen bağımsızlık savaşı sonucunda, önce federal yönetim merkezi oldu (1967). Bağımsızlığını kazanarak, Madinat Al Saab ile birlikte başkent seçildi. 1970’te, ülkenin tek başkenti olarak tanındı. Aynı yıl ülkenin ikiye ayrılması üzerine Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. 1990′ da ülkenin Yemen Arap Cumhuriyeti ile yeniden birleşip tek devlet olması üzerine başkent konumunu Sana’ya kaptırdı.

ADEN KÖRFEZİ, Hint Okyanusu’ nun kuzeybatı koludur. Uzunluğu 885 km, genişliği 116 km. Arabistan Yarımada-sı’nın güney kıy ısıyla Somali’nin kuzey kıyısı arasında yer alır. Batısındaki Babülmendep Boğazı ile Kızıldeniz’e bağlanır. Körfez girişindeki Sokotra, Abdal Kuri ve Babülmendep ağzındaki Perim Adaları, Yemen’ne bağlıdır.


Leave A Reply