Aleksandar Obrenović Kimdir

0
Advertisement

Aleksandar Obrenović hayatı hakkında kısa bilgi.

Aleksandar ObrenovićAleksandr I Obrenoviç, Sırbistan kralı (Belgrad 1876-ay. y. 1903). Hükümdarlık dönemi: 1889-1903.

I. Milan’ın tek oğludur. 1888’de annesiyle babası ayrıldılar. Ortadoksluğa aykırı görülen bu boşanma ve yönetim yanlışları yüzünden I. Milan, yeni bir anayasa hazırlamaya ve iki ay sonra da oğlunun lehine tahtı bırakmaya zorlandı (Mart 1889), Jokan Riştiç’in başkanlık ettiği bir naiplik konseyinin denetiminde 13 yaşında tahta çıkan Aleksandr, 1893’te liberaller ve ilericiler aracılığıyla naiplik konseyini kaldırarak kendini tek yetkili ilan etti.

Babasını sürgünde olduğu Paris’ten getirtti, görev verdi. 1894’te 1888 Anayasası’nı geçersiz saydı. Riştiç’in hazırladığı, bir bölümü seçimle gelen bir meclisi öngören 1868 Anayasası’nı yürürlüğe koydu. Kurulan hükümeti de bir süre sonra geçersiz saydı. Babasını Viyana’ya sürgüne yolladı. Annesinin nedimesi Drage Masin ile nişanlandı. Aleksandr’dan 10 yaş büyük çocuksuz bir dul olan Masin ile nişanlanması halk ve hükümet tarafından hoş karşılanmadı, hükümet görevden ayrıldı. 1900’de Masin ile evlendi. Düğüne gelen Rus Çarı II. Nikolay’ın desteğiyle yeni bir hükümet kurdu. 1901’de liberal bir anayasa sözü vererek yeni siyasal partiler oluşturmaya çalıştı.

Bir darbeyle devrilerek eşiyle birlikte öldürüldü. 10 yıllık yönetimi boyunca 4 askeri darbe ve 17 hükümet değişikliği gören Aleksandr’ın ölümüyle Obrenoviç hanedanı son buldu. Yönetim Karayorciyeviç’lere geçti. Ordunun yeniden düzenlenmesi ve Balkan Birliği’nin canlandırması, yönetiminin en olumlu işleridir.

Advertisement

Leave A Reply