Aleksei Feofilaktovich Pisemski Kimdir?

0
Advertisement

Aleksei Feofilaktovich Pisemski kimdir? Rus roman yazarı Aleksei Feofilaktovich Pisemski hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgiler.

Aleksei Feofilaktovich Pisemski Kimdir?

Aleksey Feofilaktoviç Pisemski, (d. 23 Mart 1821, Ramenye, Kostroma – ö. 2 Şubat 1881, Moskova, Rus Çarlığı), birçok eleştirmenin Rus gerçekçiliğinin büyük ustalarından biri saydığı romancı ve oyun yazarı.
Aleksei Feofilaktovich Pisemski
Yoksul düşmüş soylu bir aileden geliyordu. Moskova Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Doğduğu ilde memurluk ederken yazdığı ilk öyküleriyle dikkati çekti. 1854’te Petersburg’a yerleşti. En başarılı yapıtı Tısyaça duş (1858; Binlerce Can), başka birini sevdiği halde parası için sakat bir kızla (kızın “binlerce canı” yani serfi vardı) evlenen “yeni insan” Kalinoviç’in olağanüstü bir portresiydi.

Aleksei Feofilaktovich Pisemski’nin Gorkaya sudbina (1859; Acı Talih) adlı trajedisi Rus tiyatrosunun başyapıtlarından biri oldu. Radikal genç kuşağı alaya aldığı romanı Vzbalamuçennoye more (1863; Fırtınalı Deniz) Aleksei Feofilaktovich Pisemski’nin meslektaşlarından ve toplumdan uzaklaşmasına yol açtı. Radikallerin yönelttiği eleştirilerle ünü gölgelendi.


Leave A Reply