Alicante Nerededir?

0

İspanya’da bulunan Alicante hakkında kısa bilgi.

alicante

Advertisement

Alicante ya da Alacant, İspanya’nın güneydoğusunda, Valencia Özerk Bölgesi’nde liman kenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi.

Alicante Koyu’da, Valencia’nın 124 km güneyindedir. Madrid’in ticaret limanı (gelişmiş bir artülke bağlantısı vardır), endüstri (petrol arıtma, kimya, yapay gübre, dokuma, sigara, metal eşya, şarap), turizm (elverişli ikliminden dolayı, özellikle kış aylarında gözde bir tatil beldesidir; doğal plajları) etkinlikleri yoğun bir kenttir. Limanından, sebze, meyve ve şarap dışsatımı yapılır.

Tarih. İÖ 4. yüzyıl sonlarına doğru Yunanlı koloniciler tarafından Akra Leuka adıyla kuruldu. İÖ 3. yüzyıl sonunda Roma yönetimine girdi; bu dönemde Lucentum adını aldı ve deniz üssü olarak kullanıldı. 713-1265 arasında Arap egemenliğinde kaldı. Aragon Kralı I. James tarafından kurtarıldı. Fransız (1709), kral karşıtı Federalistlerin (1812) kuşatmasına uğradı. İç Savaş’ta (1936-1939) Cumhuriyetçilerin yanında yer aldı.

Tarihsel Eserler. Santa Maria Kilisesi (14. yüzyıl), barok üslupta Belediye Binası (18. yüzyıl), Rönesans üslubunda San Nicola de Bari Üniversite Kilisesi (18. yüzyıl) Roma dönemi Santa Barbara Kalesi ilgi çekici tarihsel eserlerdir.

Advertisement


Leave A Reply