Aloe Vera Suyunun Saçlar İçin 6 Önemli Faydası, Saçlara Aloe Vera Suyu

0
Advertisement

Aloe Vera suyunu nasıl hazırlarız, saçlara nasıl kullanabiliriz? Aloe vera suyunun saçlar için faydaları nelerdir, kullanımı hakkında bilgi.

Aloe Vera Suyunun Saç İçin 6 Faydası

Aloe vera, antibakteriyel ve antioksidan özelliklerinden, kan şekeri seviyelerini düşürmekten kırışıklıkları azaltmaya kadar bir dizi kullanıma sahiptir. Ama neden saç için aloe vera suyu kullanmalısınız? Suyunun saçlarınız, saç deriniz ve genel sağlığınız için nasıl faydalı olduğu hakkında bilmeniz gereken birkaç şey:

aloe vera

Kaynak: pexels.com

1- Saç Derisi Sağlığına Faydalıdır

Sağlıklı bir kafa derisi, sağlıklı saçların anahtarıdır. Birkaç dış ve iç faktör nedeniyle, kafa derisi kuruluk, kepek gibi istenmeyen durumlar oluşur. Tek başına veya diğer bileşenlerle karıştırılmış aloe vera suyu, bu olumsuzlukların kafa derisinden uzaklaştırmakta kullanılır.

2- Saç Büyümesini Destekler

Kafa derisini daha sağlıklı hale getirerek, saçların sağlıklı ve düzenli büyümesini teşvik edebilir. Saç ürünlerinden kaynaklanan kirlilik veya kimyasal birikimin olumsuz etkileri nedeniyle saç büyüme sorunları ile karşılaşırsınız. Aloe Vera Suyu özellikle saç dökülmesine, kafa derisini gençleştirilmesine ve daha sağlıklı saçların büyümesine fayda sağlar.

3- Saç Dökülmesini Önler

Sadece daha sağlıklı saçların büyümesine yol açmaz, aynı zamanda aloe vera suyu onları korur da ve saç dökülmesini önler. Saçların nemini korumasını sağlar.

4- PH Dengesini Korur

Aloe vera pH’ı 4.5 olarak korur. Kafa derisi için sağlıklı pH değerinin 5.5 olması, saç dokusu için ise 3.6’dır. Bu aralık arasında kalan aloe vera, sağlıklı bir pH dengesi sağlar.

Advertisement

5- Doğal Saç Geçişine Yardımcı Olur

Doğal saçınıza geri dönmeyi planlıyorsanız, aloe vera suyu arkadaşınızdır. Ölü cilt hücrelerinin ve sebumun birikmesini engeller, bu da yeni cilt hücrelerine ve daha sağlıklı saç büyümesine yol açar.

Doğal üründür

Aloe vera suyu ve jel tamamen doğal bir üründür. Kendiniz evde her zaman taze olarak hazırlayabilirsiniz.

6- Temizler ve Arındırır

M.S. 41-68 civarında Yunan bitkisel ilaçları hakkında bir kitapta, aloe veranın mide üzerinde temizleyici bir etkiye sahip olduğu yazılıdır. Ayrıca kabızlığı gidermek için de yararlıdır ve bu nedenle detoks yaparken dikkate alınması gereken bir seçenektir. Böyle bir detoksun olumlu sonuçları daha iyi cilt ve saçtır.

Saç Derisi ve Cilt Koruması

Bölgesel uygulama ve ayrıca aloe vera suyunun içilmesi, kafa derisi de dahil olmak üzere cilt için faydalıdır. 1700’lü yılların başlarında, cilt yaralanmalarının ve hastalıklarının tedavisinde yardımcı olduğu keşfedildi. Dahası, aynı zamanda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve nemlendirici olarak işlev görebilir. Sivilceleri azalttığı ve kırışıklıkların görünümünü geciktirdiği söylenir.

saçlar

Kaynak: pixabay.com

Aloe Vera Suyu Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Saç ve saç derisi sağlığı için Aloe vera suyunu, ihtiyacınıza bağlı olarak, bakım rutininize birden fazla yolla dahil edilebilir. İşte bu doğal ürünü saçlarınız için kullanmanın bazı yolları:

Ön Yıkama Tedavisi

Aloe vera suyu veya jeli saç öncesi yıkama uygulaması olarak uygun bir seçenektir. Saçınızı yıkamanızdan yaklaşık yarım saat önce, aloe vera suyunu saçınızın köklerine hafifçe masaj yaparak sürün. Bir koruyucu olarak ve kuruluk ve kepek için bir tedavi rutini olarak işe yarayacaktır. Bunu kullanırken saçınızı şampuan olmadan da yıkayabilir ve suyla durulayabilirsiniz.

Advertisement

Şekillendirici Ürün

Aloe vera suyu şekillendirici jel olarak kolayca kullanılabilir. Etkileyici bir seçenektir, çünkü saçınızın kimyasal yapısına kolayca zarar verebilecek ve kırılmaya neden olabilecek kimyasallarla dolu jellerden sizi korur. Kıvırcık saçlarda işe yarar.

Saç Kremi

Aloe vera suyu saç kremi olarak da etkilidir. Bu amaçla kullanmak için biraz limon suyu ile karıştırın. Şampuandan sonra ıslak saçlarda düzenli bir saç kremi olarak kullanın ve 4-5 dakika sonra su ile yıkayın.

Saç maskesi

Saç maskeleri besleyici bir seçenektir. Yumurta, elma sirkesi, ebegümeci, yoğurt, çemen tohumu veya hint yağı, hindistancevizi yağının bir yada bir kaçı ile aloe verayı birleştirerek maske hazırlayabilirsiniz. Bileşenlerin kombinasyonuna bağlı olarak, çeşitli faydaları olacaktır.

aloe vera

Kaynak: pixabay.com

Aloe Vera Suyunu Nasıl Hazırlarız?

Malzemeler

1 Aloe vera yaprağı (Aloe verayı evde saksıda yetiştirebilirsiniz. Fazla bakım gerektirmeyecektir.)

Talimatlar

Suyunu hazırlamak için, tabanda bitkinin tek bir yaprağını keserek alın. Yıkayın. Kestiğinizde içeride şeffaf, beyaz, yapışkan bir et (jel tabakası) bulacaksınız. Bu jeli bir kaseye atın. Jeli manuel olarak veya bir blender ile çırpın. Suyu daha sonra kullanmak istiyorsanız buzdolabında saklayın, ancak taze olarak kullanılması önerilir.


Leave A Reply