Altın Böcek – Edgar Allan Poe Hikayesinin Özeti, Karakterler, Analiz

0

Edgar Allan Poe’nun Altın Böcek isimli hikayesinin konusu nedir? Altın Böcek kitap özeti, karakterleri, analizi, hakkında bilgi.

Altın Böcek

Bu eser ilk olarak 1843’te Philadelphia Doları Gazetesi’nde kısa öykü yarışmasının kazananı olarak yayınlandı ve Edgar Allan Poe tarafından Altın Böcek “The Gold Bug” adıyla yazıldı. Hikayede olay 1840’ların başında ve Güney Carolina’da Sullivan’s Island’da ve Charleston yakınlarındaki kuru arazide gerçekleşiyor.

Advertisement

Altın Böcek

Hikayenin Özeti

Hikaye, bir zamanlar zengin bir ailenin fakir soyundan gelen William Legrand’ın Güney Carolina’daki uzak bir adada hazine aramasını konu alıyor. Arkadaşı William Legrand’ı ziyaret etmek için uzak Sullivan adasına giden isimsiz bir anlatıcının bakış açısından anlatılıyor.

Kötü şans yüzünden ailesinin servetini kaybeden Legrand, doğu ucunda bir kulübe inşa ettiği New Orleans’tan taşınır. Legrand huysuz ve insan düşmanıdır ve sadece sadık hizmetkarı Jüpiter ile birlikte izole bir hayat yaşar.

Anlatıcı soğuk bir Ekim gününde Legrand’ı ziyarete gider ve gizli bir anahtarla arkadaşının kulübesine girer. Saatler sonra, Legrand ve Jüpiter kulübeye geri döner ve anlatıcıyı selamlarlar. Legrand anlatıcıya tuhaf görünümlü altın bir böcek tarafından ısırıldığını söyler. Böck altın rengindedir ve üçgen şeklinde düzenlenmiş üç siyah noktası vardır.

Advertisement

Legrand, anlatıcıya böceğin nasıl olduğunu göstermek için bir parşömenin üzerine çizer. Anlatıcı parşömeni alır ve böceğin tam olarak bir kafatasına benzediğini ve anteni olmadığını söyler. Legrand antenler çizdiği konusunda ısrar etti ama parşömene daha yakından bakarken kaşlarını çatar ve parşömeni masasının çekmecesine kaldırır.

Bir ay sonra, Jüpiter anlatıcıyı ziyaret eder ve ona Legrand’ın garip davrandığını söyler. Anlatıcıya, Legrand’dan onu hemen adaya geri dönmesi için çağıran bir not verir. Anlatıcı, gergin davranan Legrand’ı ziyaret etmek için Jüpiter’e Sullivan’ın Adasına gider.

Altın Böcek

Kaynak: commons.wikimedia.org

Legrand, Jüpiter’den bir tırpan ve üç kılıç satın almasını ister. Anlatıcı, Legrand’ın böcek ısırığı sonucu hastalanmış olabileceğinden endişe eder, ancak Legrand endişelerini görmezden gelir ve bir keşif gezisinde kendisine ve Jüpiter’e eşlik etmesini ister.

Adamlar tırpanı, kılıçları, bir el fenerini ve ölü böceği alır ve adanın diğer ucuna, uzak, dağlık bir bölgeye seyahat ederler. Uzun bir laleyi çevreleyen böğürtlenleri temizlemek için tırpan kullanırlar. Legrand, Jüpiter’e böceği almasını ve üzerinde kafatasının asılı olduğu ağacın bir dalına tırmanmasını söyler.

Hazine Avı

Jüpiter isteneni yapar ve Legrand ona böceği kafatasının sol gözünden atmasını söyler. Legrand daha sonra böceğin yere düştüğü noktayı işaretler ve yerden elli fit uzakta ağacın ters yönünde hareket eder. Üç adam kürekleri toplar ve orayı kazmaya başlarlar.

Birkaç saat sonra Legrand, Jüpiter’in böceği yanlış delikten düşürdüğünü fark eder. Böceğin nereye düştüğünü yeniden hesapladıktan sonra adamlar farklı bir yeri kazmaya başlarlar. Çok geçmeden iki iskelet, bir İspanyol bıçağı ve birkaç altın sikke bulurlar. Biraz daha kazdıktan sonra altın ve mücevherlerle dolu tahta bir sandık ortaya çıkarırlar.

Advertisement

Legrand hazineyi bulmak için attığı adımları açıklar. Böcek Legrand’ı ısırdıktan sonra Jüpiter, olayın yakınında bir parşömen parçası bulmuştur. Ölü böceği sarmak için parşömeni kullanır. Legrand daha sonra Teğmen G.’ye ölü böceği ödünç verir, ancak parşömeni saklar. Anlatıcı Legrand’ı ziyaret ettiğinde parşömen üzerinde gizli bir kafatası çizimi olduğunu fark eder.

Altın Böcek

Kaynak: commons.wikimedia.org

Anlatıcı ayrıldıktan sonra, Legrand parşömen üzerinde daha fazla görüntü ve metin ortaya çıkarmak için ısıyı kullanır. Kaptan Kidd olarak bilinen korsana gönderme yapan bir görüntü keşfeder. Ayrıca şu şekilde şifreli bir mesaj buldu: “Bishop Hanı’nda şeytanın sandalyesinde iyi bir gözlük, kırk bir derece on üç dakika kuzeydoğu kuzey, gövdenin doğuda yedinci dalında, kurukafanın sol gözünden aşağı düz çizgi çek, burayla ağaç hizasında on beş metre düz git”

Legrand, kodlanmış talimatların ona ne yapması gerektiğini söylediğini fark etmiştir. Böylelikle hazineye ulaşabilmiştir. Legrand talimatları deşifre edince anlatıcının onu ziyaret edip yardım etmesi için delirmiş numarası yapmıştır.

Anlatıcı, Legrand’a ortaya çıkardıkları iskeletleri sorduğunda, Kaptan Kidd’in iki suç ortağını öldürdüğüne inandığını, böylece hazinenin yerinin gizli kalacağını söyler.

Karakterler

Anlatıcı: William Legrand’ın Kaptan Kidd’in hazinesini keşfetmesinin hikayesini anlatır. Bir süre arkadaşının çıldıracağından korkar.

William Legrand: Sullivan Adası’nda bir kulübeye yerleşen iyi bir New Orleans ailesinden genç bir adam. Bir gün, altın renginde ve eski bir parşömenle yeni bir tuhaf böcek bulur. Daha sonra hizmetçisi ve anlatıcının yardımıyla zengin bir gömülü hazine keşfeder.

Jüpiter: Bir zamanlar Legrand ailesine ait olan bir köle. Serbest bırakıldıktan sonra hizmetçi olarak kalır ve William Legrand’ı Sullivan Adası’na kadar takip eder.

Teğmen G ———: Fort Moultrie’de konuşlanmış bir ordu subayı. Legrand’ın bir arkadaşı ve entomoloji ile çok ilgileniyor. Legrand tarafından Sullivan Adası’nda keşfedilen böceğin büyüsüne kapılır.


Leave A Reply