Altın Çanak Çiçeği Nedir? Yararları Kullanım Alanları Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Altın Çanak Çiçeği nedir, nasıl bir bitkidir? Altın Çanak Çiçeğinin sağlık için kullanım alanları, faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Altın Çanak Çiçeği

Altın Çanak Çiçeği, ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir.

altın çanak çiçeği

Altın Çanak Çiçeği, akciğerdeki küçük hava geçişlerinin şişmesi (bronşiolit), bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, ateş, kusma, kalp hastalığı, HIV / AIDS, gonore, ağrı ve şişlik (iltihap) ve bir bakterinin (erizipel) neden olduğu ateş ve kusma ile şiddetli cilt döküntüsü durumlarında kullanılır.

Bazen Altın Çanak Çiçeği, bronşiolit tedavisi için diğer bitkilerle kombinasyon halinde intravenöz olarak (IV ile) verilir.

Altın Çanak Çiçeği iltihabı azaltabilir. Bununla birlikte, Altın Çanak Çiçeği insanlar üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

Advertisement

Kullanımı ve Etkileri

Aşağıdaki bilgilerle ilgili kanıtlar yetersizdir.
  • Akciğerdeki küçük hava geçişlerinin iltihabı (bronşiyolit). Gelişmekte olan araştırmalar, belirli bir enfeksiyona (solunum sinsityal virüs enfeksiyonu) bağlı bronşiyolitli çocukların intravenöz olarak altın çanak çiçeği, hanımeli ve Çin Takkesi kombinasyonu verildiğinde semptomlarını daha hızlı aştığını göstermektedir (IV’e göre).
  • Tonsillit
  • Boğaz ağrısı
  • Ateş
  • Bel soğukluğu
  • Ağrı ve şişlik (iltihap)

Yan Etkiler ve Güvenlik

Altın çanak çiçeği ağızdan alındığında güvenli olup olmadığı bilinmemektedir. Enjekte edilebilir bir formun çocuklarda kullanıldığında güvenli olabileceği konusunda bazı bilgiler vardır.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: Hamilelik ve emzirme döneminde altın çanak çiçeği kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Tedbiri elden bırakmayın ve kullanmaktan kaçının.

Cerrahi: Altın çanak çiçeği kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabileceğinden, ameliyat sırasında ve sonrasında ekstra kanamaya neden olabileceği endişesi vardır. Planlı bir ameliyattan en az iki hafta önce altın çanak çiçeğini almayı bırakın.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar (Antikoagülan / Antiplatelet ilaçlar) FORSYTHIA ile etkileşime girer

Altın çanak çiçeği kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Pıhtılaşmayı da yavaşlatan ilaçlar ile birlikte morarma ve kanama riskini artırabilir.

Uygun Doz

Uygun altın çanak çiçeği dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda altın çanak çiçeği için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmayabileceğini ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Kullanmadan önce ürün etiketlerindeki ilgili talimatları izleyin ve eczacınıza, doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın.

Advertisement


Leave A Reply