Amasra Nerededir? Amasra Tarihi

0
Advertisement

Amasra nerededir? Amasra hangi ilimize bağlıdır? Amasra ilçesi özellikleri, tarihçesi, hakkında bilgi.

amasraAmasra; Bartın İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 29 köyü vardır. İlin kuzey-kuzeydoğusunda; kuzeyden Karadeniz, doğudan Kurucaşile, batı ve güneyden Merkez İlçe ile çevrilidir.

İlçe toprakları denizden güneye doğru dik olarak yükselir, 800-1.000 metreye kadar çıkar. Önemli bir akarsuyu yoktur. Karadeniz iklimi egemendir. Yazları serin, kışları ılıman, bütün yıl yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 12-13°C, yağış tutarı 1.075 mm’dir. Geniş yapraklı tür orman ağaçları kayın, gürgen, meşe, ıhlamur, kestane, akçaağaç ve fındıktan oluşan ormanlar tüm yamaçları kaplar ve denize kadar iner. Tarım, hayvancılık, balıkçılık, el sanatları, orman ürünleri ve turizm, temel gelir kaynaklarıdır. Buğday, mısır, arpa, fasulye, bakla, keten, kenevir, ayçiçeği, elma, fındık ve dut yetiştirilir. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Linyit yatakları vardır.

Kamu kesimine ait kömür işletmelerinin tesisleri bulunur. Yaz aylarında iç turizm canlıdır. Pansiyonculuk gelişmiştir. Ahşap işlemeye dayalı hediyelik el sanatları yapım ve ticareti önemli bir gelir kaynağıdır. İl merkezi Bartın’a 16 km uzaklıktadır. Daha önce Zonguldak’ın Bartın İlçesi’ ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe yapıldı. 28 Ağustos 1991’de Bartın il yapılınca bu ile bağlandı.

Tarih. Kent, Pers Kralı III. Darius’un kardeşinin kızı olan Herakleia Pontika (günümüzde Karadeniz Ereğlisi) tiranı olan Dionysios’un karısı Amastris tarafından kuruldu ve kente kendi adını verdi (İÖ 4. yüzyılın sonu). Yerleşme kısa sürede gelişerek önemli bir ticaret merkezi haline geldi. Uzun süre Roma egemenliğinde kaldıktan sonra İS 395′ te Bizans topraklarına katıldı; bu dönemde piskoposluk ve metropolitlik merkezi oldu. 8.-9. yüzyıllar arasında Rus ve Arap korsanlarının akınlarıyla yıkıma uğradı. 13. yüzyılda Cenevizliler tarafından ele geçirildi ve ticaret kolonisi haline getirildi. 1458’de Fatih Sultan Mehmet tarafından barış yoluyla Cenevizlilerden alınarak Osmanlı topraklarına katıldı. Ereğli Kömür İşletmesi’nin kömür üretim alanlarından biri de Amasra’dadır. Amasra’da kömür alanları 1874’te işletmeye açıldı, 1940’a kadar aralıksız işletilen ocakların bazıları 1962’de verimli olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Öteki ocaklar 1968’de Ereğli Kömür İşletmeleri’ne bağlandı. Yılda 200 geminin yanaştığı bir limana da sahiptir. Tarihsel Eserler. Kale’nin dışında ilçede 19. yüzyılın sonlarında yapılan Ishak Camisi, Eyiceler Mescidi ve Hacı Nure Mescidi Türk mimarlığının özelliklerini taşır.

amasra-kalesiAmasra Kalesi. Kente adını veren Amastris tarafından kentle birlikte yaptırıldı (İÖ 4. yüzyılın sonu). Kale, her yüzü 500-600 m uzunlukta olan bir dörtgen biçimindedir. İçinde Amastris’ in yaptırdığı bir saray yer alır Duvarları devşirme gereçlerle yapılmıştır. Kalenin denize bakan kesimi sursuzdur.

Advertisement

Kale kısa aralıklarla sıralanan kare biçimli 15-20 m yükseklikte 24 kuleyle güçlendirilmiştir. Kalenin kara yönünden daha alçak ikinci bir sur daha vardır. Kale duvarlarındaki ve 4 kapı üstündeki yazılar Cenevizlilere aittir. Ayrıca kale içinde su kemeri, freskolu iki küçük kilise kalıntısı vardır. 1458′ de Amasra’yı alan Osmanlılar tarafından onarıldı.


Leave A Reply