André Citroën Kimdir? Ünlü Fransız Otomobil Üreticisinin Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

André Citroën kimdir? Kendi soy ismini taşıyan Citroën firmasını kuran André Citroën balarılar ile dolu hayatı hakkında bilgiler.

André Citroen

André Citroen (Kaynak : wikipedia.org)

André-Gustave Citroën (5 Şubat 1878 – 3 Temmuz 1935) Fransız bir sanayici ve Fransız otomobil üreticisi Citroën’in kurucusuydu. Esas olarak kendi adıyla anılan otomobilin markasıyla değil, aynı zamanda çift helisel dişli uygulamasıyla da hatırlanır.

Yaşam ve kariyer

1878’de Paris’te doğan André-Gustave Citroën, Yahudi ebeveynlerin elmas tüccarı Levie Citroën ve Masza Amelia Kleinman’ın beşinci ve son çocuğuydu. İngiliz filozof Sir Alfred Jules Ayer‘in (teyzesi Reine’nin tek oğlu) kuzeniydi.

Citroën ailesi 1873’te Paris’e taşındı. Varışta, Hollanda soyadına (André’nin öğretmenlerinden biri tarafından söylenen) Fransız diaeresis eklendi ve Citroen, Citroën olarak değiştirildi. Citroen, Hollanda’da bir manav ve tropikal meyve satıcısı olan ve Hollanda’da “lime adam” anlamına gelen Limoenman soyadını alan bir büyükbabadan gelmektedir; ancak oğlu bunu Felemenkçede ” limon” anlamına gelen Citroen olarak değiştirdi .

André altı yaşındayken babası intihar ederek öldü (muhtemelen Güney Afrika’daki bir elmas madenindeki bir ticari girişimde başarısız olduktan sonra). Genç André Citroën’in Jules Verne‘in eserlerinden ilham aldığı ve Dünya Sergisi için Eyfel Kulesi‘nin yapımını gördüğü ve onu mühendis olmak istemesine neden olduğu söylenir.

V şeklinde sivri uçlu dişliler , Citroën'in amblemi ve logosu haline geldi

V şeklinde sivri uçlu dişliler , Citroën’in amblemi ve logosu haline geldi (Kaynak : wikipedia.org)

Citroën, 1900 yılında Ecole Polytechnique’den mezun oldu . O yıl , yakın zamanda ölen annesinin doğum yeri olan Polonya’yı ziyaret etti. O tatil sırasında, balık kılçığı yapılı bir takım dişliler üzerinde çalışan bir marangoz gördü . Bu dişliler daha az gürültülü ve daha verimliydi. Citroën, patenti çok az bir para karşılığında satın aldı ve bu da Citroën’e atfedilen buluşa yol açtı: çift helisel dişliler. Citroën markasının çift şeritli logosunun ilham kaynağı olduğu da biliniyor . 1908’de çok başarılı olduğu otomotiv şirketi Mors’un başkanlığına getirildi.

Advertisement

Birinci Dünya Savaşı sırasında , silahların seri üretiminden sorumluydu. Citroën, savaş sırasında ve Fransa’nın önde gelen üretim uzmanı olarak uluslararası bir ün kazandı. Faaliyetleri , savaş sırasında mühimmat üretiminde 35.000 kişiyi istihdam eden Renault fabrikasıyla bağlantılı olarak kapsamlıydı.

1919’un ortalarında, Citroën, Fransa’da buharlı arabalar inşa etmek üzere Paris’teki Société Française Doble’ın direktörlerinden biriydi. Şirketin diğer bazı yöneticileri Renault Co.’dan Paul Sicault; Turcat-Mery Co.’dan M. Mery; M. Delage, otomobil tasarımcısı. Bu grubun yapmış olduğu tasarımlar uygulanabilir değildi ve Citroën başka projelere yöneldi.

Citroën , 1919’da Citroën otomobil şirketini kurdu ve 1930’ların başında (özellikle 1932) dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olmasını sağladı. Gelişmiş önden çekişli tek gövdeli Traction Avant’ı geliştirmenin ve fabrikayı aynı anda üretecek şekilde yeniden geliştirmenin maliyetleri, 1934’te iflasa yol açtı. Traction Avant , ilk sorunlardan sonra şirketin satışlarını iyileştirdi ve büyük bir başarı elde etti ve II. Dünya Savaşı dışında 1957’ye kadar üretimde kaldı.

1935’te Fransa’nın Paris kentinde mide kanserinden öldü ve cenazesi Paris Hahambaşısı tarafından yönetilen bir törenin ardından Cimetière du Montparnasse’ye defnedildi .


Leave A Reply