Andres Segovia Kimdir? İspanyol Klasik Gitar Ustasının Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Andres Segovia kimdir? İspanyol klasik gitar ustası olan Andres Segovia hayatı, biyografisi ve kariyeri hakkında bilgiler.

Andres Segovia

Kaynak: wikipedia.org

Andres Segovia; İspanyol klasik gitarcısıdır (Linares/Andalucia 1893-Madrid 1988). Küçük yaşlarda klasik gitar çalmaya başladı. İlk başarısını 1909’da Granada’da gösterdi. Ardından Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’ da başarılı konserler verdi. 1928’de New York’ta verdiği konserde ustalığını kanıtladı. Çağdaş bestecilerden birçoğu kendisinin çalması için besteler yaptılar. Bunların başında Maruel de Falla, Joaquin Turina ve Mario Castelnuovo Tadesco gelir. Bach, Handel, Mozart gibi klasik bestecilerin eserlerini de gitarla yorumlayan bir virtüöz olarak 20. yüzyıla damgasını vurdu. 1981’de Salobrena Markisi ünvanını aldı. Müzik alanındaki dünyanın çeşitli kuruluşları tarafından sayısız onur nişanlarıyla ödüllendirildi.

Kariyeri

Segovia’nın halka açık ilk performansı 1909’da 16 yaşındayken Granada’daydı. Birkaç yıl sonra , Francisco Tárrega’nın eserlerini ve Johann Sebastian Bach’ın kendi gitar transkripsiyonlarını içeren ilk profesyonel konserini Madrid’de verdi. Avukat olmasını isteyen ailesinin cesaretinin kırılmasına ve Tárrega’nın bazı öğrencilerinin kendine özgü tekniği nedeniyle eleştirmesine rağmen, gitar çalışmalarını özenle sürdürmeye devam etti.

1912’de Madrid’de, 1915’te Paris Konservatuarı’nda ve 1916’da Barselona’da yeniden çaldı ve 1919’da başarılı bir Güney Amerika turu yaptı. Segovia, kişiliğinin ve sanatının gücü, kayıt ve yayıncılık alanındaki gelişmelerle birleştiğinde, gitarı yeniden daha popüler hale getirmeyi başardığı bu değişen ortamdı.

1921’de Paris’te Segovia, aralarında 1952’de Siena Uluslararası Beste yarışmasında ödül kazanan Cavatina’nın da bulunduğu, daha sonra Segovia için bir dizi gitar çalışması yazan Alexandre Tansman ile tanıştı. Segovia, Barrios’un Bach’tan ilham alan ve muhtemelen başyapıtı La Catedral’dan etkilenmişti.

1922’de Granada’da , İspanyol besteci Manuel de Falla tarafından desteklenen Concurso de Cante Jondo ile ilişkilendirildi. Concurso’nun “klasikleştirilmesinin” amacı, flamenkoyu saf haliyle modern popüler müzik tarafından bozulmaktan korumaktı.

Advertisement

1923’te Segovia ilk kez Meksika’yı ziyaret etti. Orada Manuel Ponce konserden o kadar etkilendi ki El Universal’de bir inceleme yazdı. Daha sonra Ponce , Segovia için çok sayıda sonat da dahil olmak üzere birçok eser yazmaya devam etti.

1924’te Segovia, Münih’teki bir konserde Hauser’in bazı enstrümanlarının çaldığını duyduktan sonra Alman Luthier Hermann Hauser Sr.’ı ziyaret etti. 1928’de Hauser, Segovia’ya Amerika turu sırasında ve 1933’e kadar diğer konserlerde kullandığı gitarlardan birini verdi. Segovia, Hauser’den bir gitar daha sipariş etti ve aldıktan sonra 1928 modelini Amerikalı temsilcisi ve yakın arkadaşı Sophocles Papas’a devretti. O da onu birkaç plakta kullanan öğrencisi ünlü caz ve klasik gitarist Charlie Byrd’a verdi.

Segovia’nın ilk Amerika turnesi 1928’de özel olarak gitar çalan Viyanalı kemancı Fritz Kreisler’in Metropolitan Müzik Bürosu’ndan Francis Charles Coppicus’u gitaristi New York’ta tanıtması için ikna etmesiyle düzenlendi. Segovia’nın 1928’de ABD’deki ilk turundan sonra, Brezilyalı besteci Heitor Villa-Lobos , artık iyi bilinen Oniki Etütünü (Portekizce: Doze estudos ; Fransızca: Douze études ; Almanca: Zwölf Studien ) besteledi ve daha sonra onları Segovia’ya adadı. İlişkileri kalıcı oldu ve Villa-Lobos, Segovia için yazmaya devam etti. Ayrıca çok sayıda klasik parçayı kendisi yazdı ve Tárrega gibi selefleri tarafından yazılan parçaları yeniden canlandırdı.

1932’de Segovia, Venedik’te besteci Mario Castelnuovo-Tedesco ile tanıştı ve arkadaş oldu. Castelnuovo-Tedesco gitar çalmadığı için Segovia ona çalışabileceği gitar besteleri (Ponce’nin Folias varyasyonları ve Sor’un Mozart Varyasyonları ) sağladı. Castelnuovo-Tedesco, gitar için çoğu Segovia’ya adanmış çok sayıda eser besteledi. Konçerto Op. 99 of 1939, 20. yüzyılın ilk gitar konçertosu ve Castelnuovo-Tedesco’nun Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmeden önce İtalya’daki son eseriydi. Segovia tarafından 1939’da Uruguay’da prömiyeri yapıldı .

1935’te, herhangi bir enstrüman için zor bir parça olan Bach’ın Chaconne’unun halka açık ilk performansını verdi. Montevideo’ya taşındı ve 1930’larda ve 1940’ların başında Güney Amerika’da birçok konser verdi.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Segovia daha sık kayıt yapmaya başladı ve düzenli olarak Avrupa ve Amerika turları gerçekleştirdi ve bu programı 30 yıl boyunca sürdürecekti. 1954’te Joaquín Rodrigo , Fantasía para un gentilhombre’yi ( Bir Centilmen İçin Fantezi ) Segovia’ya adadı. Segovia, Segovia Golden Jubilee kaydıyla En İyi Klasik Performans, Enstrümantalist dalında 1958 Grammy Ödülü’nü kazandı.

Advertisement

Müzik ve sanata katkılarından dolayı Segovia, 24 Haziran 1981’de Kral I. Juan Carlos tarafından asil ilan edildi ve Segovia’ya soylular arasında Marqués de Salobreña unvanını verdi. Segovia 2 Haziran 1987’de Madrid’de 94 yaşında kalp krizinden öldü. Linares’teki Casa Museo Andrés Segovia’ya gömüldü.

Başlıca eserleri: Segovia: 1893-1920 Arasındaki Özyaşam Öyküsü (1977), Segovia: Benim Gitarımın Kitabı (1979, George Mendoza ile).


Leave A Reply