Angut Nasıl Bir Hayvandır? Angutların Özellikleri Davranışı Hakkında Bilgi

0

Angut nedir, nasıl bir hayvandır, nerelerde yaşar? Angut kuşunun özellikleri, beslenme, üremesi, dağılımı nasıldır, hakkında bilgi.

angut

Kaynak: commons.wikimedia.org

ANGUT

Angut, Ördekgiller familyasından Orta Asya, Doğu Sibirya, Kuzeybatı Afrika, Güney Avrupa ve Karadeniz çevresinde yaşayan, sonbaharda Nil Irmağı’na ve Güney Hindistan’a kadar göç eden ördek türüdür.

Uzunluğu 64 cm’dir. Tüyleri sırtta ve karında pas kırmızısı, üst kanatlar beyaz, yanlar ve kuyruk siyahtır. Erkeğin belirgin özelliği ince, siyah boyun şerididir. Dişinin başı tümüyle beyazdır. Siyah gaga ve ayakları vardır. Alçak tatlı su göllerinde yaşar. Kaya ve kum oyuklarında, ağaç ve binalarda kuluçkaya yatar. Leş ve kokmuş besinler yediği için eti yenmez.

angut

Kaynak: commons.wikimedia.org

Dağılımı – Nerede Yaşarlar?

Kuzeybatı Afrika ve Etiyopya’da bu türün yerleşik popülasyonları çok küçüktür, ancak bu türün ana üreme alanı, Orta Asya boyunca güneydoğu Avrupa’dan güneydoğu Çin’e kadardır. Bu kuşlar çoğunlukla göçmen, kışı Güney Asya’da geçiriyor.

Angut, güneydoğu Avrupa ve güney İspanya’da oldukça nadir görülmesine rağmen, Asya menzilinin çoğunda hala yaygındır. Avrupa nüfusu azaldığından, son yıllarda Batı Avrupa’da meydana gelen olayların çoğunun kaçaklar veya yabani kuşlar olması muhtemeldir.

Angutlar, genellikle çiftler veya küçük gruplar halinde bulunur ve nadiren büyük sürüler oluşturur. Bununla birlikte, seçilen göllerde veya yavaş nehirlerde tüy dökme ve kışlama toplantıları çok büyük olabilir.

angut

Kaynak: commons.wikimedia.org

Fiziksel Özellikleri

Angutlar, 58-70 cm uzunluğunda, 110-135 cm kanat açıklığına sahip ayırt edici bir türdür. Turuncu-kahverengi vücut tüyleri ve daha solgun bir kafası vardır. Kanatlar, siyah uçuş tüyleriyle beyazdır. İyi yüzer ve uçarken ördekten çok kaz gibi ağır görünürler.

Bu çarpıcı türün cinsiyetleri benzerdir, ancak yazın üreme mevsiminde erkeğin boynunun dibinde siyah bir halka vardır ve dişinin genellikle beyaz bir yüz bandı vardır.

Üreme

Bunlar açık bir kır kuşudur ve sudan uzak yuvalarda, ağaç oyuklarında veya yarıklarda üreyecek, 6-16 kremsi beyaz yumurta bırakacak, 30 gün kuluçkaya yatacaktır.

Esaret altında bu tür genellikle agresif ve antisosyaldir ve çok geniş bir alan olmadıkça en iyi şekilde çiftler halinde barındırılır. Daha sonra, üreme zamanında hala çekingen olmasına rağmen, diğer türlerle karışabilir.


Leave A Reply