Anhima Kuşları Hakkında Bilgi

0

Anhima kuşları hakkında bilgiler. Güney Amerika’da yaşayan Çığlıkçıl olarak da isimlendirilen 3 kuş türünün ortak adı olan Anhimalar hakkında bilgi.

Anhima Kuşları Hakkında Bilgi

Anhima, Anseriformes takımının Anhimidae familyasından, Güney Amerika’da yaşayan üç tür su kuşunun ortak adı. Çok uzaklardan duyulabilen, çığlığa benzer ötüşleriyle tanınan anhimalar, 75 cm yüksekliğinde iri kuşlardır; bataklıklarda yaşar, yuvalarını sazdan yapar ve su bitkileriyle beslenirler. Çok yükseklerde saatlerce süzülerek uçabilen bu kuşlar, koyu renk tüyleri, boyunlarındaki halkaları, tombul gövdeleri ve tavuğunkini andıran gagalarıyla uzun bacaklı bir sülüne benzerlerse de, gerçekte kazlarla akrabadırlar. Anatomileri çok değişik özellikler gösterir.
Anhimalar
Yaşayan kuşlar arasında, kaburgalarında arkaya doğru eğik çıkıntılar (çengelli uzantılar) bulunmayan iki kuş grubundan biri anhimalardır. İskeletleri, bilinen türler arasında en hafifidir; en dıştaki parmak kemiklerinin bile içi boştur, ayrıca derilerinin üstünde küçük hava kesecikleri bulunur. Tüyleri, arada hiç çıplak deri bırakmayacak biçimde, çok sık tüylü bir post gibi bütün vücudu (bacaklar dışında) kaplar; bu özellik, anhimalardan başka yalnızca penguenlerde ve uçamayan öbür iri kuşlarda görülür. Anhimaların bir başka özelliği de, her iki kanadın dirseğe yakın bölümünde, öne doğru çıkıntı yapan irice bir kemikten oluşmuş bir çift mahmuz bulunmasıdır.

Advertisement

Güney Amerika’nın kuzey bölgelerinde yaşayan boynuzlu anhimanın (Anhima cornuta) alnında, öne doğru kıvrık, boynuzum-su, ince bir uzantı vardır. Güney Amerika’ nın içlerinde, doğuya yakın yerlerde yaşayan tepeli anhima (Chauna torquata) ile Kolombiya ve Venezuela’da yaşayan kara boyunlu anhimanın (C. chavaria) başının arkasında, tüylerden bir tepelik bulunur.


Leave A Reply