Ani Kuşu (Anis) Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ani kuşu ya da Anis kuşu olarak isimlendirilen ve Güney Amerika’da yaşayan kuş türü ile ilgili olarak genel ansiklopedik bilgiler.

Ani Kuşu
Ani, Cuculidae (gugukgiller) familyasının Crotophaga cinsinden, tropikal Amerika’da yaşayan, iri gagalı, parlak siyah tüylü üç tür kuşun ortak adı. Kalabalık ve gürültülü sürüler halinde bir arada yaşayan bu böcekçil kuşlar, genellikle otlaklarda sığırların ve davarların arasında dolaşarak yem ararlar. Gagaları çok yüksek kemerli ve kanca uçlu, kuyrukları uzun ve geniş, kanatları kısa, tüyleri darmadağınık görünümlüdür. İyi bir uçucu olmayan ve ötüşleri ağlama sesini andıran aniler, ağaçların üstünde çalı çırpıdan ortak bir yuva yaparlar; çok uçuk mavimsi renkte yumurtalarını (genellikle 10-15, en çok 25 tane) bu yuvaya bırakan dişiler, kuluçkaya yatma görevini ve yavruların bakımını ortaklaşa üstlenirler.

Anilerin en yaygın türü olan yassı gagalı ani (C. ani), Florida’nın güneyinden Arjantin’e kadar olan bölgelerde yaşayan, 36 cm uzunluğunda, çok iri gagalı bir kuştur. Büyük ani (C. major) Güney Amerika’nın bataklıklarında, en çok da And Dağlarının doğusunda yaşar. Texas’ın güneyinden Peru’nun batısına ve Brezilya’nın kuzeyine kadar uzanan bölgelere yayılmış olan C.sulcirostris’in gagasının üst yarısında oluk gibi çizgiler bulunur.


Leave A Reply