Ankara’nın Başkent Oluşu

1

Ankara ne zaman ve nasıl başkent olmuştur? Ankara’nın başkent olması, tarihçesi, 13 Ekim hakkında bilgi.

Ankara'nın Başkent Oluşu

Ankara’nın Başkent Oluşu

1. Dünya Savaşından sonra düşmanlara karşı yurdun ve ulusun kurtuluşu için 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan “Kurtuluş Mücadelesi“, Erzurum ve Sivas kongrelerinden sonra 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile birlikte bir merkezde toplandı. Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre önce Ankara hükümeti merkezi olarak kabul edilip, ülke buradan yönetilmiş ve savaş buradan yönlendirilmiştir.

Bu dönemde Ankara halkı Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını sevinç ve coşkuyla karşılayıp, ellerinden gelen her türlü desteği sağladılar.

Kurtuluş savaşımızın merkezliğini yapmış olan Ankara, yurdumuz düşmanlarından temizlenip, bağımsızlığımız da Lozan Barış Antlaşmasıyla tüm dünyaya duyurulduktan hemen sonra resmi başkentimiz oldu.

14 milletvekilinin Ankara’nın başkent olması için hazırlanıp Meclise verdikleri önerge 13 Ekim 1928’te görüşülerek yasalaştı. Böylece Ankara Türkiye’nin başkenti oldu.

Kurtuluş Savaşı yıllarının yoksul ve harap Anadolu kenti olan Ankara, bugün planlı bir gelişmeyle modern ve çağdaş bir başkent olma yolundadır.

Bu nedenle her yıl 13 Ekim‘de Ankara’nın başkent oluşu bütün yurtta törenlerle kutlanır.


1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?