Anne Sütü Ne Kadar Süre Nasıl Nerede Saklanır? Dondurulması ve Çözülmesi

1
Advertisement

Annen sütünün saklama koşulları nedir? Anne sütü dondurularak yada buzdolabında nasıl ve ne kadar süre saklanır, çözülmesinde dikkat edilecekler nelerdir?

Emziriyorsanız ve işe geri dönüyorsanız veya daha fazla esneklik arıyorsanız, muhtemelen bir göğüs pompası kullanmayı düşünüyorsunuz. Ve pompalamaya başladığınızda, sağılmış sütünüzü nasıl güvenli bir şekilde saklayacağınızı bilmek önemlidir. Anne sütünün depolanması için yapılması ve yapılmaması gerekenleri düşünün.

biberon bebek

Kaynak : pixabay.com

Sağılmış anne sütünü saklamak için ne tür bir kap kullanmalıyım?

Anne sütünü sağmadan veya kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Ardından, sağılmış sütü temiz, kapaklı gıda sınıfı bir cam kapta veya kimyasal bisfenol A (BPA) ile yapılmamış sert plastik bir kapta saklayın. Süt toplama ve saklama için tasarlanmış özel plastik poşetleri de kullanabilirsiniz.

Anne sütünü tek kullanımlık biberon kaplamalarında veya genel ev kullanımı için tasarlanmış plastik torbalarda saklamayın.

Sağılmış anne sütünü saklamanın en iyi yolu nedir?

Su geçirmez etiketler ve mürekkep kullanarak, her kabı anne sütünü sağdığınız tarihle etiketleyin. Sağılmış sütü bebeğinizin çocuk bakım tesisinde saklıyorsanız, bebeğinizin adını etikete ekleyin.

Kapları, sıcaklığın en düşük olduğu buzdolabının veya dondurucunun arkasına yerleştirin. Bir buzdolabına veya dondurucuya erişiminiz yoksa, sütü buz paketleri olan yalıtılmış bir soğutucuda geçici olarak saklayın.

Advertisement

Tek tek kapları bebeğinizin bir beslenme için ihtiyaç duyacağı sütle doldurun. 60 ila 120 mililitre ile başlayabilir ve ardından gerektiği gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca normal beslemelerde beklenmedik durumlar veya gecikmeler için daha küçük porsiyonlar – 30 ila 60 mililitre – saklamayı düşünün. Anne sütü donarken genleşir, bu nedenle kapları ağzına kadar doldurmayın.

Önceden depolanmış süte taze sağılmış anne sütü ekleyebilir miyim?

Soğutulmuş veya dondurulmuş süte taze sağılmış anne sütünü ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, taze sağılmış anne sütünü önceden soğutulmuş veya dondurulmuş süte eklemeden önce buzdolabında veya bir soğutucuda buz paketleri ile iyice soğutun. Dondurulmuş anne sütüne ılık anne sütü eklemeyin çünkü donmuş sütün kısmen çözülmesine neden olur.

Sağılmış anne sütü ne kadar süre dayanır?

Sağılmış anne sütünü ne kadar süreyle güvenle saklayabileceğiniz saklama yöntemine bağlıdır. Sağlıklı bebekler için şu genel kuralları göz önünde bulundurun:

 • Oda sıcaklığı. Yeni sağılmış anne sütü oda sıcaklığında altı saate kadar saklanabilir. Bununla birlikte, anne sütünün özellikle oda sıcaksa dört saat içinde kullanılması veya uygun şekilde saklanması en uygunudur.
 • İzoleli soğutucu. Taze sağılmış anne sütü, buz paketleri bulunan yalıtılmış bir soğutucuda bir güne kadar saklanabilir.
 • Buzdolabı. Taze sağılmış anne sütü, buzdolabının arkasında temiz koşullarda dört güne kadar saklanabilir. Bununla birlikte, sütü üç gün içinde kullanmak veya dondurmak en uygunudur.
 • Derin dondurucu. Taze sağılmış anne sütü derin dondurucunun arkasında 12 aya kadar saklanabilir, ancak dondurulmuş sütün altı ay içinde kullanılması en uygunudur.

Araştırmaların, anne sütünü – ister buzdolabında ister dondurucuda – ne kadar uzun süre saklarsanız, sütteki C vitamini kaybının o kadar fazla olduğunu gösterdiğini unutmayın.

Anne sütünüzün bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştiğine dikkat etmek de önemlidir. Bir bebek yeni doğmuşken ifade edilen anne sütü, birkaç aylık olduğunda aynı bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamayacaktır. Ayrıca, saklama kuralları erken doğmuş, hasta veya hastanede yatan bebekler için farklılık gösterebilir.

Dondurulmuş anne sütünü nasıl çözerim?

Önce en eski sütü çözün. Dondurulmuş kabı, kullanacağınız geceden bir gece önce buzdolabına koyun. Sütü akan ılık suyun altına veya bir kase ılık suyun içine koyarak da hafifçe ısıtabilirsiniz.

Advertisement

Dondurulmuş bir şişeyi mikrodalgada veya ocakta çok hızlı ısıtmayın. Sütün bir kısmı çok sıcak, diğerleri soğuk olabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar hızlı ısıtmanın sütün antikorlarını etkileyebileceğini öne sürüyor.

Önceden dondurulmuş sütün tekrar dondurulup dondurulamayacağı ve güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, birçok uzman, 24 saat içinde kullanılmayan çözülmüş sütün atılmasını önermektedir.

Çözülmüş anne sütü taze anne sütünden farklı kokuyor veya farklı görünüyor mu?

Anne sütünüzün rengi diyetinize bağlı olarak biraz değişebilir. Ayrıca, çözülmüş anne sütünün yeni sağılmış sütten farklı bir kokusu veya kıvamı varmış gibi görünebilir. Bebeğinizi beslemek hala güvenlidir. Bebeğiniz çözülmüş sütü reddederse, saklama süresini kısaltmak işe yarayabilir.
Kaynak: mayoclinic.org


1 Yorum

 1. Nuri HakanTataroğlu on

  ALTI AY
  ALTI AY SADECE ANNE SÜTÜ İÇERİM
  BÜYÜYÜNCE BİLMEM NİYE YEMEK SEÇERİM
  OKUYUNCA BİLMEDİKLERİMDEN OLUR HABERİM
  FAZLA KONUŞUNCA OLMAZ İTİBARIM DEĞERİM

  EMANETTİR BU FANİ BEDEN VE CAN
  ÖRNEK İNSAN OLAYIM BİLEYİM USUL ERKAN
  ZAMANIN DEĞERİNİ BİLENE ÖNEMLİDİR HER AN
  BU KISA ŞİİRİ YAZAN FANİ FERT TATAROĞLU NURİ HAKAN

Leave A Reply