Anyon Açığı Nedir? Artmasının Anlamı

0

Anyon Açığı nedir? Kanda Anyon Açığı testi neden yapılır? Anyon Açığı yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir, nedenleri nelerdir?

asidoz

Advertisement

Anyon Açığı Nedir? Artmasının Anlamı

Anyon Açığı Kan Testi nedir?

Bir anyon açığı kan testi, kanınızdaki asit seviyelerini kontrol etmenin bir yoludur. Test, elektrolit paneli adı verilen başka bir kan testinin sonucuna dayanmaktadır. Elektrolitler, vücudunuzdaki asit ve baz denilen kimyasalların dengesini kontrol etmeye yardımcı olan elektrik yüklü minerallerdir. Bu minerallerin bazıları pozitif elektrik yüküne sahiptir. Diğerlerinin elektrik yükü negatiftir. Anyon açığı, negatif yüklü ve pozitif yüklü elektrolitler arasındaki farkın veya boşluğun bir ölçümüdür. Anyon açığı ya çok yüksek ya da çok düşükse, ciğerlerinizde, böbreklerinizde veya diğer organ sistemlerinde bir bozukluk belirtisi olabilir.

Anyon Açığı Testi Neden Yapılır?

Anyon açığı kan testi, kanınızın elektrolit dengesizliği olup olmadığını veya çok fazla asit olup olmadığını göstermek için kullanılır. Kandaki çok fazla aside asidoz denir. Kanınızda yeterli asit yoksa, alkaloz denilen bir durumunuz olabilir.

Kan asidi seviyelerinizde dengesizlik belirtileri varsa, doktorunuz bir anyon açığı kan testi isteyebilir. Bu işaretler şunları içerebilir:

Nefes darlığı
Kusma
Anormal kalp atışı

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız yüksek bir anyon açığı gösteriyorsa, kandaki asit seviyesinin normalden daha yüksek olduğu anlamına gelen asidoz olabilir. Asidoz dehidrasyon, ishal veya çok fazla egzersizin bir işareti olabilir. Aynı zamanda böbrek hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.

Sonuçlarınız düşük bir anyon boşluğu gösteriyorsa, kanda bir protein olan düşük bir albümin seviyesine sahip olabilirsiniz. Düşük albümin, böbrek problemlerini, kalp hastalığını veya bazı kanser türlerini gösterebilir. Düşük anyon açığı sonuçlarının nadir olması nedeniyle, sonuçların doğru olmasını sağlamak için tekrar test etme sıklıkla yapılır. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun.

Bir anyon açığı kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Anyon açığı kan testi, kanınızdaki asit ve baz dengesi hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Ancak çok çeşitli normal sonuçlar vardır, bu nedenle sağlık uzmanınız tanı koymak için ek testler önerebilir.


Leave A Reply