Arapgir Nerededir?

0

Arapgir nerededir? Arapgir hangi ilimize bağlıdır? Arapgir ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

arapgirArapgir; Malatya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Taşdelen), 40 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; güneyden Arguvan, batıdan Hekimhan, kuzeyden Erzincan’ın Kemaliye, doğudan Elazığ’ın Ağın ilçeleriyle çevrilidir.

Ayrınca Dağlarının kuzey uzantıları ve Göl Dağı’nın etekleri, ilçe topraklarına yüksek (ortalama 1.500 m) ve engebeli bir yapı kazandırır. Arapkir Çayı vadisindeki dar alanlar, başlıca düzlüklerdir. Dağlarda göze çarpan yaylalar arasında, hayvancılık çalışmaları açısından en yoğun olanı Sarıçiçek Yaylası’dır. Arapkir Çayı’nın kolu Kozluk Çayı, Elazığ ile ilçe arasında çok kısa bir sınır çizen Fırat, başlıca ırmaklardır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 1.3°C, yağış tutarı 840 mm’dir. Dağların eteklerinde bozulmuş meşe toplulukları, ırmak kıyılarında kavak ve söğüt ağaçları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, nohut, patates, kurusoğan, kayısı, üzüm, elma) ve küçükbaş hayvan (koyun, kılkeçisi) yetiştiriciliğine dayanır. El tezgâhlarında yapılan bez dokumalar da bir başka gelir kaynağıdır.

Göl Dağı’nın kuzeydoğu eteğinde, Kozluk Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 1.200 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 114 km uzaklıktadır.


Leave A Reply