Arı İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları Açıklamaları, İçinde Arı Geçen

1

İçinde arı kelimesi geçen atasözleri ve deyimler nelerdir? Arı ile ilgili atasözleri ve deyimlerin anlamları ve açıklamaları.

Arı İle İlgili Atasözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Arı İle İlgili Atasözleri

 • arı bal alacak çiçeği bilir
  işini bilen kimse nereye başvuracağını bilir.
 • arı bey olan kovana üşer
  halk, kendisine önderlik edecek kişinin çevresinde toplanır.
 • arı gibi eri olanın dağ kadar yeri olur
  çalışkan kişileri olan aile ve toplumlar her yerde bol kazanç elde ederler.
 • arı kızdıranı sokar
  kişi, sonunda öleceğini de bilse kendisini sinirlendirene saldırır.
 • arı söğüdü, akıllı öğüdü sever
  herkes işine yarayan şeyi benimser.
Arı Bal Alacak Çiçeği Bilir:

ANAFİKİR ve açıklaması : Çalışkan, anlayışlı kişiler, zamanlarını boşa harcamaz, neyi, nereden ve nasıl elde edebileceklerini bilirler. Arı çalışkanlığı ile tanınır. Çalışkan ve anlayışla kişiler de arıya benzer. Zamanlarını iyi değerlendirir,, deneyimleri ve bilgileri yoluyla amaçlarına nasıl ulaşacaklarını bilirler. Kolay kolay yanılmazlar. Bu özellikleri ile her yerde aranan kişiler olurlar. Bizler de başarılı olmak istiyorsak, her şeyden önce amacımızın ne olduğunu, ona en kısa zamanda nasıl ulaşacağımızı bilmeliyiz.

Advertisement

Deyimler

 • arı gibi
  1) çok çalışkan; 2) hızlı ve sürekli bir biçimde: ‘Gürültü etmeden, iz bırakmadan, hadise çıkarmadan çalışıyorlar, arılar gibi.’ -E. M. Karakurt.
 • arı gibi sokmak
  iğnelemek, acı söz söylemek.
 • arı kovanı gibi işlemek
  bir yerin gireni çıkanı çok olmak.

Arılar Hakkında Genel Bilgi

Arı, Hymenoptera (zarkanatlılar) takımının Apoidea üst familyasını oluşturan 12 bin kadar böcek türünün ortak adı. Dünyanın hemen her yanına yayılmış olan ve uzunlukları 1-3 cm arasında değişen bu türlerden birçoğu bitkilerde tozlaşmayı sağladığı için büyük önem taşır. Özellikle balansı (Apis), ürettiği bal ve balmumundan yararlanmak amacıyla çok eskiden beri insan eliyle yetiştirilmektedir.

Arıların gelişimi dört aşamalıdır:

Yumurta, larva (kurtçuk), pupa ve erişkin. Apidae familyasının Apinae altfamilyasından olanlar koloniler kurarak toplu halde, geri kalanları tek başlarına yaşama alışkanlığındadır. Yalnız yaşayan arılar genellikle toprağın içinde bir yuva kazarlar. Dişi, yumurtalarını bırakmak için odacıklar yapar ve bu odacıkları, larvalarının beslenmesi için bal ve çiçek tozuyla doldurduktan sonra sıkıca kapatır. Yumurtalarını döken dişi, ya başka yuvalar yapmak üzere uçup gider ya da ölür. Topluluk halinde yaşayan arıların yaşam çevrimi için bak. balansı; toprak arısı.

Apoidea altı familyayı kapsar:

Colletidae, Andrenidae (madenci an), Halictidae (madenci an), Melittidae, Megachilidae (yaprak kesen arı) ve Apidae (odun ansı, kazıcı an, toprak arısı, balansı vb). Oldukça ilkel, yaban arısına benzer arıları içeren Colletidae familyası iki alt familyaya ayrılır: Colletinae ve Hyalaeinae (ya da Prosopinae). Colletinae altfamilyasının üyeleri tüylüdür ve türlerin çoğu toprağın içinde, bazen 70 cm kadar derinliğinde yuvalar kazar. Kara üstüne açık renk lekeli, küçük böcekleri içeren Hyalaeinae altfamilyasının en iyi bilinen cinsi, bitkilerin gövdelerinde ya da toprağın altında yuvalar kazan Prosopis’tir (ya da Hylaeus). Andrenidae’nin üyeleri genellikle küçük ya da orta boyda, bazıları metal parlaklığında, yalnız yaşayan arılardır. Toprağın hemen üstünde, pek derine inmeyen yuvalar kazarlar. Avrupa, İngiltere ve Kuzey Amerika’da yaygın olan Halictus cinsinin bazı türleri tere geldiği için ter anları diye anılır. Melittidae familyası, yaşam biçimleri Andrenidae’nin üyelerine benzeyen ve oldukça az rastlanan küçük, koyu renkli arıları içerir. Tombul gövdeli, orta boyda arıların oluşturduğu Megachilidae familyası, dünyanın birçok bölgesinde yaygın olarak bulunan ve bazıları asalak olan pek çok türü içerir. Bazı türler, yumurtaların gelişeceği odacıkların duvarlarını yapraklardan kopardık’arı parçalarla döşerler. Anthidium cinsinin bazı üyeleri ise odacıklarını, salyangoz kabuklarıyla kaplar.

Apidae üç altfamilyadan oluşur:

Anthophorinae, Xylocopinae ve Apinae. Anthophorinae, toprak altındaki yuvalarında genellikle büyük koloniler halinde yaşayan, dünyanın hemen her yanına yayılmış, tombul gövdeli, tüylü arıların oluşturduğu Anthophorus cinsini içerir. Xylocopinae altfamilyasının üyeleri bitkilerin gövdelerinde ya da ağaçlarda yuva yapar. Ceratina cinsinin üyeleri, bitki gövdelerinde yaşayan, yaklaşık 0,6 cm boyunda, koyu yeşilimsi mavi renkte arılardır. Daha iri türleri içeren Xylocopa cinsinin üyeleri yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır, toprak yaban arılarına benzer ve yuvasını sert odunlu ağaçların gövdesinde kazar. Apinae, toplu yaşama alışkanlığındaki bal arılarını, toprak arılarını ve küçük tropik bir grup olan Euglossini’yi içerir.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply