Atatürk’ün Çocuklara Verdiği Önem

12

Atatürk’ün Çocuklara ve Türk Gençlerine verdiği önemi anlatan, Çocuk Bayramı ile ilgili yazı.


Büyük kurtarıcı Atatürk’ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik gününü Çocuklara armağan edip “Çocuk Bayramı” olarak kutlanmasını istemesi çok anlamlıdır. Bugünün çocukları büyüyecekler yarının güçlü ve büyük Türkiye’sini meydana getireceklerdir. Atatürk bunu “Bugünün küçüğü, yarının büyüğüdür” özdeyişiyle ifade etmiştir.

Advertisement

Hepimiz büyüklerimizden dinler, kitaplardan okuruz: Yurdumuzun düşmanlardan kurtulmasına önderlik eden Atatürk. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Atatürk. Yurdumuzu yeni baştan imar eden Atatürk. Bizi egemen ve özgür kılan Atatürk. Bugünkü modern Türkiye’nin kurucusu yine Atatürk. Her yeni, güzel, çağdaş, olumlu ve bilime uygun gelişmenin temeli O’dur, Atatürk’tür.

Atatürk, Türk ulusunun atasıdır. Ulusuna sayılamayacak kadar çok hizmetleri vardır. Atatürk, bununla da yetinmeyip sık sık yaptığı yurt gezilerinde halkın dertlerini ve dileklerini dinleyip, çareler aramıştır. Büyükle büyük, küçükle küçük olmasını bilmiştir. Yaşlılara saygısını, küçüklere sevgisini her zaman hissettirmiştir. Ulusun geleceği olan çocukların yetişmesinde, eğitim ve öğretimlerini yapmalarında çok büyük çabaları olmuştur.

Her gittiği yerde çocukları sevmiş ve onlara ilgi göstermiştir. Geleceğimizin güvencesi ve umudu çocuklarımızdır. Bu düşünceyle yola çıkan, yaptığı ve başardığı her şeyi, Türk Ulusuna borçlu olduğunu kabul eden Atatürk, bunları Türk gençliğine ve Türk çocuklarına emanet etmiştir.

Bu kutsal emaneti dünya durdukça yüceltmek ve yaşatmak bizlere düşmektedir. “Ulusların İstikballeri gelecek nesillere bağlıdır.” diyen büyük önder Atatürk’ün Türk gençlerine ve çocuklarına olan güveni sonsuzdur.

Advertisement

Türk ulusu, Türk gençliği, Türk çocukları olarak, Atamızın aydın izinden yürümeyi en büyük ödev olarak biliyoruz. Ve emanetlerini yüceltip korumaya ant içiyoruz.

Dünyada ilk kez çocuklarına bir bayram armağan eden Türk Ulusu Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bir “Dünya Çocukları Bayramı” işlevine sokarak Türk ve dünya çocuklarının sevgi, hoşgörü ve bağlılıklarıyla yarının huzur dolu, barışçı dünyasının temellerini atmış bulunmaktadır. Bu çok güzel ve anlamlı bayramın onuru ve gururunu tüm Türk Ulusu ve bu ulusun çocukları olarak paylaşıyor, bunun bilincinde olduğumuzu hissediyoruz.

Çocuk bayramı törenlerine katılmak üzere her yıl yurdumuza gelen pek çok ülkeden yüzlerce çocuk, geleneksel Türk konukseverliği gereği ilgi ile karşılanmakta ve özenle ağırlanmaktadırlar. Bu, hem ülkemizin tanıtılması, hem de Atatürk ilke ve devrimlerinin tüm dünyaya çocuklar aracılığı ile bir kez daha duyurulması demektir.


12 yorum

  1. atatürkü çok seviyorum bu yazı içinde çok teşekkür ederim sizeee on

    atatürkü çok seviyorum bu yazı içinatatürkü çok seviyorum bu yazı içinde çok teşekkür ederim sizeeede çatatürkü çok seviyorum bu yazı içinde çok teşekkür ederim sizeeeok teşekkür ederim sizeee

  2. gercekten cok güzellllllllllllllllll atatürkün sevdiğii ilgilendiği çocuklardan biri olmak isterdim

Leave A Reply