Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı İle İlgili Kompozisyon

0

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı ve önemi ile ilgili yazı /kompozisyon. Milli Mücadelenin ateşinin yakıldığı 19 Mayıs ile ilgili yazı / kompozisyon.

Atatürk'ün Samsun'a Çıkışı İle İlgili Kompozisyon

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı İle İlgili Kompozisyon

Mustafa Kemal Atatürk “Benim doğum günüm 19 Mayıs” derken o günün hem kendi hem de Türk milleti için ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğini belirtmiştir. 19 Mayıs 1919 tarihinde Atam Mustaf Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışı dünyanın en güzel kıvılcımının çıkmasına yetmiştir.

Bu kıvılcım alevlenerek Kurtuluş Savaşına dönüşmüş ve tüm yurdun düşman işgalinden kurtulup yine eskisi gibi hür ve bağımsız ama bu defa daha insani, daha modern bir yönetim anlayışının ülkemize kalıcı olarak yerleşmesine imkan sağlamıştır. Atatürk’ün Samsun’a çıkamadığını düşünmek ülkemizin bugünlere gelip gelemeyeceğini tartışmakla eşdeğerdir. Belki de şu anda görsel medyadan ve sosyal medyadan izlediğimiz ülkemizin daha da doğusunda ve güney kısımlarında kalan garip geri kalmış ve modernleşme, normalleşme ihtimali düşük ülkelerden birisi olacaktık.

19 Mayıs ruhunun ne olduğunu anlamak demek ülke için yapılacak her şeyi yapabilmek demek ülkede yaşayan tüm vatandaşların kenetlenmesi demektir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak basarak şimdiki normal, modern yaşantımıza ulaşmamızı sağlamıştır. Onun mirasına Türk gençliği olarak sahip çıkacağımıza olan inancımızın tam olması ve bu konuda elimizden gelen her şeyi yapmak zorunda olduğumuzu bilerek yaşamalı ve etrafımıza da bu şekilde örnek olmalıyız.


Leave A Reply