Ateş Toprakları (Tierra Del Fuego)

0
Advertisement

Ateş Toprakları (Tierra Del Fuego) nerededir? Ateş Topraklarının tarihçesi nedir? Tierra Del Fuego özellikleri, yeri hakkında bilgi.

Ateş Toprakları (Tierra Del Fuego)

Ateş Toprakları (Tierra Del Fuego)Ateş Toprakları (Tierra Del Fuego); Güney Amerika’nın güney ucunda adalar topluluğudur. Yüzölçümü 73.753 km2dir. Kıtadan, Macellan Boğazı (bugünkü adı Punta Arenas) ile ayrılan adaların doğusu And Dağları’nın, batısı da Patagonya Yaylası’nın uzantısıdır. En büyük ada İsla Grande, toplam yüzölçümün 2/3’ünü oluşturur (47.992 km2). Adaların doğu bölümü (1/3’ü) Arjantin’e; batıda kalan bölümü (2/3’ü) Şili’ye aittir. İsla Grande’nin Arjantin’in batıda kalan bölümündeki başlıca yerleşim bölgesi Ushuaia, Şili kesiminde Porvenir kentleridir. Koyun yetiştiriciliği ve petrol üretimi, başlıca ekonomik etkinliklerdir.

Ateş Toprakları’nın güney ve batısı ortalama 2.100 m yüksekliğindeki dağlarla kaplıdır. Kuzeydoğuya doğru yüzey şekilleri alçalır. 55° güney enleminde olması nedeniyle, adalarda soğuk bir iklim (yazları ortalama 10°C, kışları ortalama 0°C) sürer. Sürekli esen batı rüzgârları, rüzgara açık batı yamaçlarına 5.000 mm, rüzgâr almayan kuzeydoğu kıyılarına 500 mm yağış getirir.

Tarihçesi: Ferdinand Macellan, kendi adını taşıyan boğazı 1520’de buldu. Yöre halkının, büyük olasılıkla sönmesin diye sürekli yaktıkları ateşi görerek, bölgeye Ateş Toprakları (Tierra del Fuego) adını verdi. 1578’de Sir Francis Drake, Batı yarıkürenin en güney ucu olan Hom Bumu’nu dolaştı. 1880’den sonra Ateş Toprakları’nın fazla engebeli olmayan bölgelerinde, özellikle Arjantinliler, koyun yetiştirmeye başladılar. 1890’daki “altına hücum” dönemi, İtalyan ve öteki Avrupa ülkelerinden bazı serüvencileri buraya çekti. Alacaluf, Ora ve Yaghan Kızılderilileri gibi yerli halklar sayıca giderek azaldı.


Leave A Reply