Atma Recep Din Kardeşiyiz Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0

Atma Recep Din Kardeşiyiz ne demek? Atma Recep Din Kardeşiyiz deyimin açıklaması, anlamı, hikayesi, hakkında bilgi.

Atma Recep Din Kardeşiyiz Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Atma Recep Din Kardeşiyiz Anlamı;

“Söylediklerin hep yalan, hep abartma ancak biz bunun farkındayız” anlamında kullanılan bir deyimdir. Bu deyim, “kuru sıkı palavra atanları, ikaz etmek için” kullanılır. Palavra sıkanlara Atma Recep Din Kardeşiyiz denir.

Deyimin Hikayesi

Osmanlı Devleti’nin, hudutları içinde onlarca devleti barındırdığı devirlerde, elbette asayişi sağlamak her zaman her yerde pek mümkün olmuyordu. Zaman zaman, ayaklanmalar çıktığı gibi, otoritenin uzaklığından istifade eden eşkiyalar, sık sık dağlara çıkıp kendi halklarını soyup soğana çevirmenin yollarını arıyorlardı. İşte Arnavut Recep adındaki bir eşkıya başı da, böyle biriydi ve çetesiyle birlikte dağa çıkmış, halka zulmederdi.

İşi iyice azıttıklarının haberi hükümet merkezine ulaştığında peşlerine bir birlik gönderilmiş ve Recep ile arkadaşları saklandıkları yerde kıstırılmıştı. Recep, bir kurtuluş, bir hâl çaresi kalmadığını anlayınca askerlere doğru bağırmaya başlamış: “Etmeyin more, hep din kardeşiyiz. Atmayın, teslim oluyoruz!”

Teslim olan Recep ve çetesi yakalanıp, bu seferlik az bir cezaya mahkûm edilmiş.

Sonraları Recep, bu olayı kahve köşelerinde anlatırken: “More, vallahi gebertecektim zaptiyelari. Çolukumuz çocukumuz var diye ağladılar da acıdım” diye palavra atarmış. Bir gün dinleyenlerden, işin aslını bilen

biri, “Atma Recep” demiş, “biz de din kardaşıyız.”


Hikayenin Bir Başka Anlatımı

Balkan devletlerinden Arnavutluk, Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altında iken dağa çıkan Arnavut eşkıyalarını takip eden hükümet kuvvetleri Recep isminde bir eşkıyanın avanesini kuşatıp sıkıştırmışlar. Çıkar yol kalmadığını gören Arnavutlar ve başlarındaki Recep, saklandıkları yerden bağırmışlar:

-More atmayın, biz de din kardeşiyiz, teslim olacağız.

Teslim olmuş, az bir ceza ile de kurtulmuşlar. Fakat palavracı Arnavut bu olayı orada burada anlatırken:

– More vallahi geberttirecektim zaptiyeleri, çoluğumuz çocuğumuz var deye ağladılar, acıdım da bıraktım, şeklinde palavra atınca etrafındaki dinleyenler arasında olayın iç yüzünü bilen birisi: -Atma Recep biz de din kardeşiyiz, deyince Arnavut Recep şaşırmış.

Bu deyim, olay “anlatıldığı gibi değil palavra atıyorsun” anlamında kullanılır.


Leave A Reply