Avustralya Futbolu Kuralları Nelerdir?

0

Avustralya futbolu ile ilgili bilgiler. Avustralya futbolu kuralları nasıldır? Özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını kısaca bulabileceğiniz sayfamız.

Avustralya Futbolu

Advertisement

Avustralya Futbolu Kuralları Nelerdir?

Avustralya futbolu, Avustralya’da oynanan bir tür futbol. Yaklaşık 1858’de H.C.A. Harrison tarafından Victoria’ya bağlı Melbourne’da geliştirilmiştir. Türkiye’de oynanan futbol ile rugby ve Kelt futbolunun bir karışımı olarak nitelendirilebilir. Eni yaklaşık 110-155 metre, boyu 135-185 metre olan oval bir sahada en ve boy çevreleri 57 ve 74 cm olan oval bir topla oynanır.

Her takımın 18 oyuncusundan üçü saha içinde serbestçe dolaşır; ötekiler belli bölgeleri savunmak ve rakip oyuncuları tutmakla görevlidir. Oyun, genellikle topa ayakla ya da yumrukla vurularak oynanır. Oyuncular topu yere vurmadan, ellerinde tutarak en fazla 9,1 metre yürüyebilir. Topu elle atmak kurallara aykırıdır. Ofsayt kuralı yoktur.

Sahanın her iki ucunda, düz bir çizgi üzerinde, 6,4 metre aralıklarla dikilmiş 6,09 metre yüksekliğinde dört direk bulunur. Top, havadan, yerden ya da aşırtma bir vuruşla hiçbir savunma oyuncusuna değdirilmeden iki iç direk arasından geçirilince gol olur ve bunun için altı puan verilir.

İç ve dış direkler arasından geçen ya da iç direkler arasından bir oyuncuya çarparak geçen bir vuruş ise “arkada” sayılır ve yalnız bir puan verilir. Dört direk, Avustralya futbolunun ayırt edici özelliğidir. Bir karşılaşma, 25 dakikalık dört bölümden oluşur. Oyunlar Avustralya Ulusal Futbol Konseyi’nin yönetimi altında düzenlenir. Bu futbol özellikle Victoria, Güney Avustralya ve Batı Avustralya eyaletlerinde yaygındır.

Advertisement


Leave A Reply