Ayak Bacak Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur? Neyin Belirtisidir? Tedavisi

0
Advertisement

Ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme neden olur? Ayak şişmelerinin nedenleri, ne zaman doktora başvurulmalı, evde yapılabilecekler ve tedavisi.

ayak şişmesi

Ayak Bacak Ayak Bileği Şişmesi

Ayak, bacak ve ayak bileği şişmesi, vücudun bu kısımlarında sıvı birikimini ifade eden periferik ödem olarak da bilinir. Sıvının birikmesi, yaralanma nedeniyle olmadıkça genellikle acı verici değildir. Şişlik, yerçekimi nedeniyle vücudun alt bölgelerinde daha belirgindir.

Yaşlılarda ayak, bacak ve ayak bileği şişliği daha sık görülür. Şişme, vücudun her iki tarafında veya sadece bir tarafta meydana gelebilir. Alt gövdede bir veya daha fazla alan etkilenebilir.

Ayakta, bacakta ve ayak bileğinde şişlik genellikle önemli bir sağlık riski oluşturmazken, bir doktora ne zaman gidileceğini bilmek önemlidir. Şişlik bazen hemen tedavi edilmesi gereken altta yatan daha ciddi bir sağlık sorununu gösterebilir.

Ayak, bacak ve ayak bileği şişmesinin yaygın nedenleri

Ayak, bacak ve ayak bileği şişmesinin birçok potansiyel nedeni vardır. Çoğu durumda, şişme, aşağıdaki gibi bazı yaşam tarzı faktörlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar:

Advertisement

Aşırı kilolu olmak. Aşırı vücut kitlesi kan dolaşımını azaltabilir, bu da ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde sıvının birikmesine neden olabilir.

Uzun süre ayakta durmak veya oturmak. Kaslar hareketsiz kaldığında, vücut sıvılarını kalbe doğru geri pompalayamazlar. Su ve kanın tutulması bacaklarda şişmeye neden olabilir.

Aşağıdakiler gibi belirli ilaçları alırken ayak, bacak ve ayak bileği şişliği de oluşabilir:

steroidler
östrojen veya testosteron
trisiklikler ve monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) dahil olmak üzere bazı antidepresanlar
ibuprofen dahil olmak üzere steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
Bu tür ilaçlar kan kalınlığını artırarak kan dolaşımını azaltabilir ve bacaklarda şişmeye neden olabilir.

İlacınızın alt ekstremitelerinizde şişmeye neden olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Doktorunuzla konuşana kadar ilacınızı almayı bırakmayın.

Ayak, bacak ve ayak bileği şişmesinin diğer olası nedenleri arasında aşağıdakiler gibi bazı tıbbi durumlar veya vücut değişiklikleri yer almaktadır:

Doğal hormonal değişiklikler. Dalgalanan östrojen ve progesteron seviyeleri bacaklarda dolaşımın azalmasına ve bunun sonucunda şişmeye neden olabilir. Hormon seviyelerindeki bu değişiklikler hamilelik sırasında ve bir kadının adet döngüsünde ortaya çıkabilir.

Advertisement

Bacaktaki kan pıhtısı. Kan pıhtısı, katı halde olan bir kan kümesidir. Bir kan pıhtısı bacağın damarlarında oluştuğunda, kan akışını bozabilir, şişmeye ve rahatsızlığa neden olabilir.

Yaralanma veya enfeksiyon. Ayağı, bacağı veya bileği etkileyen bir yaralanma veya enfeksiyon bölgeye kan akışında artışa neden olur. Bu da şişmeye neden olur.

ayak şişmesi

Damar yetersizliği. Bu durum damarlar kanın yeterince pompalanamadığında ve kanın bacaklarda birikmesine neden olduğunda oluşur.

Perikardit. Bu, kalbin etrafındaki kese benzer zar olan perikardın uzun süreli iltihabıdır. Bu durum nefes almada zorluklara ve bacaklarda ve ayak bileklerinde ciddi, kronik şişmeye neden olur.

Lenfödem. Aynı zamanda lenfatik tıkanıklık olarak da bilinen lenfödem, lenfatik sistemde tıkanmalara neden olur. Bu sistem vücutta sıvı taşınmasına yardımcı olan lenf bezleri ve kan damarlarından oluşur. Lenfatik sistemdeki bir tıkanma, dokuların sıvı ile şişmesine ve kollarda ve bacaklarda şişlikle sonuçlanmasına neden olur.

Preeklampsi. Bu durum hamilelik sırasında yüksek tansiyona neden olur. Kan basıncındaki artış, kan dolaşımının bozulmasına ve yüz, ellerde ve bacaklarda şişmeye neden olabilir.

Siroz. Bu, sıklıkla alkol kullanımı veya enfeksiyonun (hepatit B veya C) neden olduğu, karaciğerde ciddi bir hastalıktır. Bu durum yüksek tansiyona ve ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde dolaşımın zayıf olmasına neden olabilir.

Evde ayak, bacak ve ayak bileği şişliğinin tedavisi

Ayaklarınız, bacaklarınız ve ayak bilekleriniz düzenli olarak şişerse, evde deneyebileceğiniz çeşitli tedaviler vardır. Bunlar şişliğin giderilmesine yardımcı olabilir:

  • Uzandığınız zamanlarda bacaklarınızı yüksek bir yere kaldırıp koyun. Böylece bacaklar kalbin üstünde kalırlar.
  • Daha rahat hale getirmek için bacaklarınızın altına bir yastık yerleştirebilirsiniz.
  • Aktif olun ve bacaklar hareket ettirmeye odaklanın.
  • Bacaklarınızda birikebilecek sıvı miktarını azaltmak için, tuz tüketiminizi azaltın.
  • Uyluklarının etrafına jartiyer veya başka tür kısıtlayıcı giysi giymekten kaçının.
  • Sağlıklı vücut ağırlığını koruyun. Fazla kilolardan kurtulun.
  • Destek çorapları veya kompresyon çorapları kullanın.
  • Özellikle saatlerce oturuyorsanız veya ayakta duruyorsanız saatte en az bir kez ayağa kalkın veya hareket edin.

Ayak, bacak ve ayak bileği şişliği hakkında doktora görünmek

Alt ekstremitede şişlik genellikle endişe kaynağı olmamakla birlikte, bazen daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Şişmenin ne zaman doktora gösterileceğine dair karar vermenize yardımcı olacak bazı genel kurallar aşağıda belirtilmiştir.

ayak şişmesi

Advertisement
Aşağıdaki durumlarda mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla randevu almanız gerekir:

kalp veya böbrek hastalığınız varsa ve şişlik yaşıyorsanız
karaciğer hastalığınız varsa ve bacaklarınızda şişlik yaşıyorsanız
şişmiş bölgeler kırmızıysa ve dokununca sıcaksa
vücut ısınız normalden yüksekse
hamileysiniz ve ani ya da şiddetli şişlik yaşıyorsanız
şişlik gittikçe kötüleşiyorsa

Ayak, bacak ve ayak bileği şişliği ile birlikte aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız derhal hastaneye gitmelisiniz:

göğüs bölgesinde ağrı, basınç veya gerginlik
baş dönmesi
karışıklık
bayılma
solunum zorluğu veya nefes darlığı

Şişliğin Teşhis ve Tedavisi

Muayeneniz sırasında doktorunuz bir fizik muayene yapacak ve size belirtilerinizi soracaktır. Şişliğin nedenini teşhis etmeye yardımcı olmak için doktorunuz aşağıdaki testlerden birini veya birkaçını isteyebilir:

kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon çalışmaları ve çeşitli organları değerlendiren elektrolitler dahil olmak üzere kan testleri
Kemikleri ve diğer dokuları görüntülemek için röntgen
Organları, kan damarlarını ve dokuları incelemek için ultrasyon
kalp fonksiyonunu değerlendirmek için elektrokardiyogram

Şişmenizin, altında yatan bir sağlık durumunun sonucuysa, doktorunuz önce bu spesifik durumu tedavi etmeye çalışacaktır.

Şişme, diüretikler gibi reçeteli ilaçlar ile azaltılabilir. Bununla birlikte, bu ilaçlar yan etkilere neden olabilir ve genellikle yalnızca ev tedavisi (yukarıda belirtilenler) işe yaramazsa kullanılır.


Leave A Reply